Nawigacja

  • Międzynarodowy Dzień Kota u naszych pierwszaków

    Międzynarodowy Dzień Kota u naszych pierwszaków
    25.02.2016

    Nie wszyscy są tak do końca zgodni kiedy ten dzień przypada, ale przyjmuje się, że właśnie 17 lutego. To Międzynarodowy Dzień Kota! Jako pierwsi zaczęli go oficjalnie obchodzić Włosi. Tym samym postanowili zwrócić uwagę na te zwierzaki, które towarzyszą ludziom od wieków. Los kotów na całym świecie jest bardzo różny. W naszym kraju też. Jedne mieszkają w domach, inne niestety na ulicy. Życie kotów ulicznych jest dużo trudniejsze niż nam się wydaje! Na koty czyha cała masa niebezpieczeństw: choroby, samochody, psy, trucizny, zimno i źli ludzie. Dlatego tak ważne jest by im regularnie pomagać.
    Na całym świecie istnieje masa przedziwnych ras kotów! Koty sfinksy są pozbawione sierści, a koty norweskie leśne mają baardzo długą i puchatą sierść. Każdy rasowy kot posiada rodowód, który jest świadectwem tego, że jego rodzice byli najczystszej rasy, brali udział w wystawach i pozbawieni są wad genetycznych. 
    Wiele osób uważa, że najukochańsze są nasze polskie dachowce, a kota lepiej przygarnąć niż kupować. Jest w tym ogromna racja! Zyskujemy przyjaciela na długie lata, a do tego ratujemy jego życie.

    I właśnie tym kotom darowane były nasze szkolne obchody tego święta. Już od samego rana wszystkie pierwszaki z dumą paradowały w kocich przebraniach i makijażach stylizowanych na koci pyszczek. Wychowawczyni klasy Ib mgr Magdalena Piątek-Skowrońska z ogromną troską zadbała o oprawę tego szczególnego dnia. Pierwszaki śpiewały piosenki o kocich bohaterach. Dzięki prezentacji multimedialnej zapoznały się z kształcącymi ciekawostkami o tych sympatycznych zwierzaczkach. Podczas wspólnej zabawy komponowały kocie menu. Niektóre z dzieci pokusiły się nawet o degustację kocich przysmaków!!! Odgadywały rodowód kocich bohaterów literackich i filmowych. Zakończeniem wspólnego świętowania naszych pierwszaków było samodzielne i twórcze  udekorowanie  kociej maski, którą każdy pierwszoklasista z dumą nosił do końca tego sympatycznego dnia. Można się spodziewać, że w przyszłym roku do obchodów szkolnego Dnia Kota dołączą inne klasy i impreza obejmie swym zasięgiem całą społeczność szkolną. Bo któż z nas nie lubi czule pogłaskać kota i to nie tylko z okazji kociego święta.

    Pozdrawiamy wielbicieli kotów- MIAUUUUUUU! Do następnego roku!

    Opracowały: M. Piątek-Skowrońska i J. Ratajczyk

  • Walentynki w naszej szkole

    Walentynki w naszej szkole
    15.02.2016

    Dzień Świętego Walentego to dzień dobry dla każdego!  W tym dniu wszyscy to wyznają, że chcą kochać i kochają!

    Tradycyjnie walentynki to święto zakochanych, ale coraz częściej traktuje się je jako okazję do wyrażania ciepłych uczuć także wobec przyjaciół czy najbliższych. Dla uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipinkach Łużyckich był to właśnie doskonały pretekst do zorganizowania szkolnego święta. Zarząd Samorządu Uczniowskiego ogłosił, że w kolejnych dniach poprzedzających dzień 14 lutego zbierane będą kartki walentynkowe dla swojego wybranka lub wybranki, które można było wrzucać do specjalnie przygotowanej na tę okazję skrzynki. Zainteresowani (czasem oznaczało to bardzo nieśmiałych) wrzucać mogli do niej kartki z wyrazami sympatii. 15 lutego 2016r. szkolne korytarze i gabinety lekcyjne odwiedziła "miłosna poczta". Przedstawicielkom Samorządu Uczniowskiego z klasy IIA gimnazjum w rozdawaniu życzeń walentynkowych pomagał Miś Walenty. Walentynek  było bardzo dużo i były bardzo starannie przygotowane - a to oznacza, że uczniowie naszej szkoły lubią się nawzajem i potrafią okazywać sobie sympatię.  Wśród tej niezwykłej, niekiedy własnoręcznie wykonanej korespondencji, nie zabrakło wyrazów sympatii skierowanych pod adresem dyrekcji szkoły, nauczycieli i wychowawców. Misiaczek - Amorek każdemu wręczył słodki wyraz sympatii - czerwony lizak, oczywiście w kształcie serduszka. Walentynki przyniosły wszystkim bawiącym się w szkole wiele radości. Przekonaliśmy się jak wiele znaczą dla nas te drobne gesty, na jakie zdobyliśmy się w tym dniu wobec innych.

    Opracowała J. Ratajczyk

  • Ortograficzny sukces

    Ortograficzny sukces

    Dnia 16 lutego  2016r. trzyosobowa reprezentacja naszej szkoły, którą tworzyli uczniowie klas piątych  w osobach Oliwii Słoma Wiktorii Stramiec i Jakuba Kraśnickiego wzięła udział w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym  uczniów klas piątych, którego organizatorem był Zespół Szkół w Łęknicy.  Do zmagań z niełatwą polską ortografią w tym dniu stanęło 21 uczniów z sąsiednich szkół. W potyczkach ortograficznych spotkali się uczniowie ze szkół w : Tuplicach, Trzebielu, Niwicy, Żarkach Wielkich, Nowych Czaplach, Łęknicy i oczywiście z naszej szkoły. Celem  tego wieloletniego konkursu jest promowanie poprawnej polszczyzny, rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych oraz stosowanie poprawności ortograficznej i interpunkcyjnej na co dzień.  Uczniowie mieli do napisania nie najłatwiejsze  dyktando, które sprawdzało praktyczną znajomość reguł ortograficznych dotyczących pisowni wyrazów z ch i h i zasad polskiej interpunkcji.  Po wnikliwym sprawdzeniu prac uczniowskich jury wyłoniło trzy mistrzynie ortografii klas piątych. Pierwsze miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Oliwia Słoma, drugie miejsce przypadło reprezentantce organizatorów konkursu , a trzecie - uczennicy z Żarek Wielkich. Gratulujemy piątoklasistkom doskonałej znajomości reguł ortograficznych i interpunkcyjnych oraz  ich praktycznego zastosowania. Triumfatorki tego konkursu zawalczą w czerwcu  tego roku w murach naszej szkoły o tytuł Arcymistrza Ortografii za rok szkolny 2015/16.

             Cieszymy się z osiągnięć Oliwii i życzymy dalszych sukcesów na miarę jej pracowitości i ortograficznego talentu.

    Opracowała: J. Ratajczyk

  • WALENTYNKI

    WALENTYNKI
    09.02.2016

    Uwaga!!! Uwaga!!!

    Wielkim krokami zbliża się 14 lutego - Dzień Świętego Walentego, popularnie nazywany walentynkami!!!

    To idealna okazja , aby obdarować swoją "druga połówkę"  jakimś miłym i niepowtarzalnym upominkiem.

    Nie masz pomysłu na oryginalny walentynkowy prezent?

    My Ci pomożemy!!!

    Już  10 lutego 2016r. (środa) od godziny 8.00 w holu szkoły czekają na Was produkty handmade, czyli bogata oferta ręcznie wykonanych  produktów, które z pewnością ucieszą niejedną obdarowaną nimi osobę. Zapraszamy walentynkowo, czyli bardzo serdecznie ♥♥♥ Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na zakup materiałów plastycznych

    z przeznaczeniem na kiermasz wielkanocny.

    Organizatorzy kiermaszu

    J.Ratajczyk  i E.Horbaczewska-Błachnia

  • Super ferie!!!

    Super ferie!!!
    02.02.2016

    Tegoroczna oferta zajęć podczas ferii zimowych została niezwykle starannie i atrakcyjnie dopracowana. Po raz kolejny dzięki  finansowemu zaangażowaniu Urzędu Gminy każdy mógł w niej znaleźć coś dla siebie. Jesteśmy szkołą promującą zdrowie, a co za tym idzie promujemy aktywny wypoczynek i z tą myślą przygotowano dla uczniów wiele atrakcyjnych wyjazdów, m.in. do sali zabaw w Jasieniu, do kręgielni i na basen "Wodnik" w Żarach, do Świeradowa Zdrój i Szklarskiej Poręby, na Tropikalną Wyspę pod Berlinem.

    Dla tych, którzy wolą łączyć  przyjemne z pożytecznym, czyli naukę z zabawą oferowano wyjazdy do Żar i do Zielonej Góry. W programie każdej z tych wycieczek znalazł się m.in. albo seans filmowy z mega produkcją ostatnich miesięcy "Star Wars", albo wizyta w Planetarium i  Centrum Nauki im. J.Keplera. Dwutygodniowa przerwa od nauki pozwoliła zrewitalizować utracone końcem semestru zapasy energii i  naładować "akumulatorki" na kolejne tygodnie i miesiące nauki, a ciepłe słoneczne dni, których nie brakowało podczas drugiego tygodnia  ferii uzmysłowiły uczniom, że chociaż jeszcze w kalendarzu mamy zimę, to wielkimi krokami zbliża się wiosna, a do końca roku szkolnego pozostało nam niewiele ponad  140 dni.  

    Opracowała: J. Ratajczyk

  • Pierwszy semestr już za nami!!!

    Pierwszy semestr już za nami!!!
    02.02.2016

    15 stycznia 2016r. zakończyliśmy I semestr bieżącego roku szkolnego i w tym też dniu podczas uroczystego apelu szkolnego p.Dyrektor Szkoły dokonała semestralnego podsumowania wysiłków intelektualnych uczniów naszej szkoły. P. Dyrektor skierowała do wszystkich uczniów słowa uznania za uzyskanie przez nich w większości przypadków satysfakcjonujących dyrekcję i grono pedagogiczne wyników w nauce i zachowaniu. Na szczególne wyróżnienie zasłużyły dwie klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, które uzyskały najwyższe średnie ocen na swoim etapie edukacyjnym. Na poziomie klas IV-VI szkoły podstawowej najwyższą średnią ocen z wynikiem 4,51 uzyskała klasa IVa (wychowawca mgr A.Górska), a w gimnazjum ten zaszczytny tytuł przypadł klasie III (wychowawca mgr inż. A.Pitala) za średnią ocen 3,48.

    Do tradycji szkoły należy, iż uczniowie o najwyższych wynikach w nauce i zachowaniu oraz za wybitne osiągnięcia sportowe otrzymują stypendia fundowane przez Wójta Gminy Lipinki Łużyckie inż. M.Morżaka. Listę stypendystów za wyniki w nauce i zachowaniu za I semestr bieżącego roku szkolnego  tworzą: Śnieżek Hanna, Rubczyński Bartosz, Kapturzak Kornelia, Marciniak Miłosz, Glaser Patrycja, Mikulska Oliwia, Bieszczad Mikołaj, Kliński Jakub, Kraśnicki Jakub, Spychalska Nikola, Delak Szymon, Semegin Daniel, Myjak Mateusz, Niciński Kacper, Róg Ewa i Wałowa Monika. Stypendia za osiągnięcia sportowe otrzymali: Panek Jolanta, Kondycki Paweł, Kondycki Adam oraz Kowalski Waldemar.  Wszystkie stypendia zostały wręczone uczniom osobiście przez ich przez fundatora, czyli p. Wójta Gminy Lipinki Łużyckie.

    Nagroda finansowa jest z pewnością jednym z czynników motywujących do intensywnej i efektywnej pracy.  Liczymy na to, że w II semestrze lista uhonorowanych stypendiami będzie jeszcze okazalsza, a wyniki w nauce i zachowaniu  utrzymają się na tym samym lub jeszcze wyższym poziomie.

    Życzymy tego wszystkim naszym uczniom!!!                                                     Opracowała: J. Ratajczyk

  • Tradycje bożonarodzeniowe w naszej szkole

    Tradycje bożonarodzeniowe w naszej szkole
    01.02.2016

    Chociaż w grudniu za oknami brakowało śniegu, a pogoda zapowiadała raczej wizytę  zajączka wielkanocnego  to nastrój świąteczny w Zespole Szkolno-Przedszkolnym gościł już od pierwszych dni grudnia. 7 grudnia 2015r. w naszej szkole panował szczególny klimat, gdyż-zgodnie z tradycją-gościliśmy świętego Mikołaja. Dotarł on do naszej szkoły w towarzystwie dwóch uroczych aniołeczek- pomocniczek  z workiem pełnym słodkości , co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Dla każdej klasy znalazły się prezenty, które wszystkim dzieciom, i tym najmłodszym, jak i tym najstarszym, osobiście wręczał Mikołaj. Było przy tym dużo radości i uśmiechów. W tym wyjątkowym dniu "mikołajowe" czapki przyozdabiały głowy całej społeczności szkolnej. Przedświąteczny nastrój dodatkowo podkreślały bożonarodzeniowe dekoracje na korytarzach i w klasach, choinkowe drzewko w holu szkoły radośnie mrugające kolorowymi światełkami.

                Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć otaczającą nas miłość i serdeczność. Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli z niecierpliwością oczekują ich nadejścia. 22 grudnia 2015r. w ten niezwykły klimat Świąt Bożego Narodzenia wprowadziła szkolną społeczność kilkunastoosobowa grupa aktorów szkolnego Koła Teatralnego prezentując jasełka zatytułowane " Przybieżeli do Betlejem...". Tematem przewodnim inscenizacji była odwieczna walka dobra ze złem. Została ona przedstawiona poprzez rywalizację postaci pozytywnych i negatywnych pochodzących z różnych znanych baśni. "Czarne charaktery" robiły wszystko, by zepsuć Święta, stłumić radość i miłość wśród ludzi. Na szczęście okazało się, że w człowieku jest więcej dobra niż zła i to ono zwyciężyło przy wielkiej pomocy aniołów. Przedstawienie przygotowane zostało z dużym rozmachem, każdy detal był bardzo szczegółowo dopracowany, stroje, gra aktorów, dobór kolęd i pastorałek oraz oprawa muzyczna – to wszystko robiło ogromne wrażenie. Wszyscy występujący na scenie otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem za pięknie zaprezentowane przedstawienie. Młodzi aktorzy pokazali, że mimo wielu obowiązków związanych z nauką warto pielęgnować piękną polską tradycję bożonarodzeniową. To samo przedstawienie jasełkowe zostało zaprezentowane 9 stycznia 2016r.  podczas III Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, gdzie również zostało nagrodzone gromkimi brawami od współuczestników tej środowiskowej imprezy.

                Po części artystycznej p. dyrektor naszej szkoły  mgr inż. Iza Kuligowska podziękowała  szkolnym aktorom i  ich opiekunom - mgr J.Ratajczyk , opiekunowi Koła Teatralnego i katechetom - mgr A.Węcławskiej i mgr P.Wardziakowi  za przygotowanie inscenizacji oraz złożyła uczniom, nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym naszej szkoły świąteczno - noworoczne życzenia. Podczas tego miłego, prawie już świątecznego spotkania dokonano podsumowania szkolnego konkursu na najpiękniejszy i samodzielnie wykonany stroik świąteczny. Do konkursu stanęły 23 oryginalne i pomysłowe stroiki. Zwycięzcą szkolnego konkursu został Jakub Kliński, uczeń klasy Vb , drugie miejsce zdobył Adam Kułdosz, uczeń klasy Ic, a laureatką trzeciego miejsca została Gabriela Celmerowska, uczennica klasy IIB gimnazjum. 14 stycznia 2016r. w Państwowej Szkole Muzycznej w Żarach odbył się II Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek, w którym udział wzięło 56 wokalistów. Dumą napawa nas fakt, iż w kategorii uczniów  klas IV-VI szkoły podstawowej uczeń naszej szkoły Jakub Kliński zdobył wyróżnienie, a uczennica naszej szkoły, reprezentująca Państwową Szkołę Muzyczną, Maja Paczkowska uzyskała tytuł laureatki konkursu. 

    Opracowała: J. Ratajczyk

  • PROJEKT W BIBLIOTECE

    PROJEKT W BIBLIOTECE
    15.01.2016

    Książki naszych marzeń”  w naszej  bibliotece szkolnej.

    Czytanie jako umiejętność rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, w tym tekstów kultury, to jedna z najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w procesie kształcenia. Ważne, by zainteresować ucznia czytaniem już na poziomie szkoły podstawowej. Dlatego tak istotne jest, by uczeń miał dostęp do książek, które go zainteresują, wciągną, zaintrygują. Tylko w ten sposób można rozwijać u dziecka kompetencje czytania ze zrozumieniem oraz wyrobić w dziecku nawyk czytania i spowodować, by sięgało po książki również w dorosłym życiu. Od lat realizowane są działania, które służą rozwijaniu kompetencji uczniów, w tym związane z edukacją czytelniczą i medialną oraz kształtowaniem twórczych postaw uczniów. Pomocą w doskonaleniu tych procesów jest dobrze wyposażona biblioteka szkolna.

    Szkoła podstawowa otrzymała środki z budżetu państwa (80%) i Urzędu Gminy w Lipinkach Łużyckich (20%) na zakup książek – wybranych przez uczniów – do biblioteki szkolnej i rozpoczęła realizację programu „Książki naszych marzeń”. Program zakłada współpracę bibliotek szkolnych z biblioteką publiczną. Do zadań szkoły należy m.in. organizacja wydarzeń promujących i upowszechniających czytelnictwo wśród młodych ludzi a także przeprowadzenie spotkania z rodzicami, dotyczącego wpływu czytania na rozwój emocjonalny i intelektualny ich podopiecznych. Uczniowie mają być zachęcani przez nauczycieli i bibliotekarzy do wypożyczania książek na okres ferii letnich i zimowych.

    Lista zakupionych przez szkołę książek znajdują się na stronie biblioteki https://biblip.wordpress.com/nowosci/, a zdjęcia w albumie.

    Program „ Książki naszych marzeń” poprzedza Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który w latach 2015-2020 będą wspólnie realizować Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego .

    Opracowała: E. Rewaj

  • Finał WOŚP za nami!

    Finał WOŚP za nami!
    12.01.2016

    10 stycznia 2016 roku w naszej szkole odbył się 24. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbierano pieniądze na zakup sprzętu i wyposażenia dla oddziałów noworodkowych i geriatrcznych. W wyniku tej akcji zebrano 8757,43 zł i 8,63 euro. Organizatorzy dziękują wszystkim darczyńcom, wolontariuszom i aktywnym sympatykom wielkiego finału.

    Siema!

    Opracowała: A. Semegin

  • HARMONOGRAM 24. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

    HARMONOGRAM    24. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
    08.01.2016

    Finałowa impreza w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipinkach Łużyckich

    13.00 Rozpoczęcie imprezy

    W trakcie trwania imprezy będzie można stać się posiadaczem atrakcyjnych przedmiotów i gadżetów WOŚP.

    Przewidziane są także występy artystyczne uczniów

    Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipinkach Łużyckich.

    Zaprezentują się również zapaśnicy i tancerze.
     

    Ponadto czynny będzie „Kiermasz rozmaitości”

    oraz Kawiarenka z pysznym ciastem, wyśmienitymi sałatkami,

    popcornem, kawą, herbatą.

     

    Najmłodszych zapraszamy do Mini Sali Zabaw

    oraz do stoiska „Malowanie twarzy”.

     

    Planowane zakończenie imprezy ok. godz. 16.00.

     

    Wolontariusze będą kwestować w trakcie imprezy,

    a także przed i po mszach świętych w poszczególnych miejscowościach.

     

    UWAGA!!!

    Informujemy mieszkańców gminy, że w tym dniu istnieje możliwość przyjazdu do szkoły oraz powrotu do domu autobusem szkolnym.

     

    Przyjazdy do szkoły: 12.30 – Pietrzyków,  12.35 – Brzostowa,

    12.40 – Sieciejów,  12.45 – Górka,13.15 – Zajączek, 13.20 –Cisowa, 13.25 – Boruszyn, 13.50 – Grotów

     

                  Odjazdy: 16.00 – Pietrzyków, Brzostowa, Górka, Sieciejów

        16.45 –Zajączek, Boruszyn, Cisowa, Grotów

     

    Dzieci bez opiekunów muszą posiadać pisemną zgodę od rodzica

    na przejazd i powrót autobusem szkolnym.

     

                    BĄDŹ  Z  NAMI 10 STYCZNIA 2016!!! 

                          SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

     

    Organizatorzy 24. Finału WOŚP w naszej gminie

  • UWAGA

    UWAGA
    04.01.2016

    ZEBRANIA  Z  RODZICAMI

    13.01.2016 r. ( środa ) – szkoła podstawowa

    1530 – kl. IV a – gabinet nr 7

    kl. IV b – gabinet nr 4                            

    1600 -  kl. V a  – gabinet nr 2

    kl. V b   -  gabinet nr 3

    kl. VI – gabinet nr 16

    1630 -  kl. I a – gabinet nr 9

    kl. I b – gabinet nr 8

    kl. I c – gabinet nr 15

    1700 – kl. II a   – gabinet nr 11

               kl. II b  – gabinet nr 12

    1730 - kl. III a – gabinet nr 13

               kl. III b – gabinet nr 14

    14.01.2016 r. ( czwartek ) – gimnazjum

    1600 -  kl. II A – gabinet nr 10

            - kl. II B – gabinet nr 5     

    1630 – kl. III – gabinet nr 6

    1700 - kl. I  – gabinet nr 1

  • Drugoklasiści liczą pieniądze

    22.12.2015

     

    Uczniowie klasy II a i II b szkoły podstawowej realizują  program  Bezpieczne wędrówki. Od grosika do złotówki” .

    Autorami programu jest Fundacja PZU oraz Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

     

    Tematyka projektu dotyczy szeroko pojętego bezpieczeństwa. Koncentruje się także wokół podstawowych pojęć o pieniądzu, zarabianiu, racjonalnym wydawaniu pieniędzy oraz oszczędzaniu. Program wdrażany jest podczas obowiązkowych zajęć szkolnych, a jego  realizacja trwa  10 miesięcy.

     

    Główne cele programu to :

    • kształtowanie umiejętności zachowania się w sytuacjach podwyższonego ryzyka i niebezpieczeństw, 
    • nabycie przez dzieci umiejętności gospodarowania pieniędzmi, ustalania priorytetów przy ich wydawaniu lub oszczędzaniu,
    • nabycie przez uczniów wiedzy o finansowych aspektach niebezpiecznych zdarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka i bezpiecznych zachowań.

     

    Podczas podróży po planetach z Grosikiem uczniowie zdobywają wiedzę, kształtują umiejętności i nabywają doświadczenia potrzebne im do  samodzielnego, bezpiecznego podejmowania decyzji o formie oszczędzania i gospodarowania własnymi zasobami. 

    Zgodne z założeniami podstawy programowej treści nauczania, zawarte w projekcie obejmują edukację polonistyczną, muzyczną, plastyczną, społeczną, przyrodniczą, matematyczną, techniczną, ruchową i zdrowotną oraz etyczną. 

    Istotnym elementem edukacji finansowej jest współpraca z rodzicami. Zajęcia dydaktyczne angażują bowiem także rodziców, którzy pełnią  funkcję konsultantów oraz aktywnie włączają  się na każdym etapie projektu w pracę swoich dzieci . Robią to np. poprzez wykonywanie wspólnie z nimi zadań domowych, polegających w części na rozmowie na temat realizowanych w danym dniu treści, czy wypełnianiu Karty bezpieczeństwa oraz Karty oszczędzania. Rodzice  śledzą postępy swojego dziecka „podróżnika”, przeglądając jego „Dziennik podróży’’.

    Opracowały: A. Rubczyńska, G. Pizuń

  • OGŁOSZENIE

    OGŁOSZENIE
    11.12.2015

    Coraz bliżej Święta!!! Kiermasz bożonarodzeniowy też już tuż tuż!!!!

    W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia  serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Lipinki Łużyckie

    na kiermasz świątecznych rozmaitości  organizowany

    w dniu 15 grudnia 2015r. od godziny 9.00 w holu naszej szkoły. Kiermasz jest adresowany do tych wszystkich , którzy cenią oryginalną  kreatywność i twórcze zaangażowanie naszych uczniów

    i nauczycieli. W ofercie kiermaszu m.in. kartki świąteczne, dekoracje bożonarodzeniowe, oryginalne pomysły na gwiazdkowe upominki. Pieniądze pozyskane z kiermaszu zostaną przeznaczone na zakup  przyborów i materiałów do gabinetu plastycznego.

    Organizatorzy kiermaszu

    J.Ratajczyk, E.Horbaczewska -Błachnia

  • UWAGA JABŁKA!

    UWAGA JABŁKA!
    30.11.2015

    Informujemy, iż w dniu 8.12.2015 r. o godz. 1300 przy budynku szkoły oraz o godz. 1400 przy budynku przedszkola będzie istniała możliwość darmowego odbioru jabłek.

    Jeden uczeń może otrzymać skrzynkę jabłek, dlatego prosimy rodziców o pomoc przy odbiorze owoców.

     

     

     

     

    Zespół Szkolno – Przedszkolny

    w Lipinkach Łużyckich

  • SZLACHETNA PACZKA

    SZLACHETNA PACZKA
    26.11.2015

    Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lipinkach Łużyckich po raz trzeci przyłączył się do akcji Szlachetna Paczka. Paczkę może przygotować każdy. Najlepiej zrobić to wspólnie  i dzielić się radością pomagania. Wszystkich ludzi dobrego serca prosimy o wsparcie w robieniu paczki dla wybranej przez nas rodziny.

    Na produkty odpowiadające potrzebom rodziny czekamy do 08.12.2015 r.

     

    Rodzina, której pomaga cała społeczność

    Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipinkach Łużyckich

    Pani Małgorzata (54l.) pomaga w opiece nad dziećmi syna Jarosława (32l.) samotnie wychowującego Dawida (10l.) i Dominika (8l.)

    Rodzina radziła sobie dobrze do momentu kiedy odeszła od nich mama chłopców. Wtedy wszystko się zmieniło, sytuacja uległa pogorszeniu. Pan Jarosław bez stałej pracy zajął się opieką nad dziećmi (wtedy 3 letnim Dawidem i rocznym Dominikiem).
    W opiece pomaga mu do tej pory babcia (pani Małgorzata). Dopóki dzieci były małe tata zajmował się nimi. Wychowywał i poświęcał dużo czasu. Gdy dzieci podrosły i stały się samodzielne pan Jarosław „odpuścił”. Sytuacja go przerosła i usunął się
    w cień. Mało się nimi interesuje (co nie zmienia faktu, że kocha). Pogubił się, zaczął popijać. Pracuje jako ochroniarz i ma coraz mniej czasu dla chłopców. Opiekę nad nimi przejęła babcia.

    Pani Małgorzata ma 7 dzieci, wszystkim pomaga ile może. Mieszkanie jest duże i przestronne, ale strasznie drogie w trzymaniu. Mieszkają z nimi syn Jarosław z chłopcami oraz córka z mężem i córeczką. Niestety zadłużenie za opłaty rośnie. Pan Jan (dziadek) pracuje, ale część pensji zabiera komornik. Pani Małgorzacie też z renty zabiera komornik. Do tego zaczynają się problemy emocjonalne z chłopcami. Bardzo tęsknią za mamą, nie rozumieją dlaczego ich zostawiła i założyła nową rodzinę. Czują się niechciane, odrzucone i bezwartościowe. Tym bardziej ,że widują się z mamą. Widzą że ma nową rodzinę a ich już nie chce. Ciągle pytają dlaczego?

    Łączne dochody rodziny to 3.294 zł, a koszty mieszkania i leków głownie pani Małgorzaty to 1.811 zł. Zostaje im 1483 zł na życie, co daje 296 zł na osobę. Pani Małgorzata pomaga również czasem swoim dzieciom, więc nieraz zostaje tych pieniędzy znacznie mniej. Nie stać ich na takie rzeczy jak odzież zimową, artykuły szkolne czy chemiczne - środki czystości. Brakuje im artykułów wyposażenia takich jak poduszka i kołdra. Pani Małgorzata z mężem starają się o spłatę zadłużenia
    i nową umowę na mieszkanie.

    W rodzinie jest dużo miłości i wsparcia, wzajemnego szacunku. Najważniejsze jest szczęście dzieci i to o nie tu głównie chodzi.

    Uwaga: dla zachowania anonimowości, imiona członków rodziny mogły zostać zmienione

    Potrzeby rodziny

    Żywność trwała: kasza, cukier, makaron, olej, ryż, mąka

    Środki czystości: proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący,
                                  szampon, pasta do zębów

    Odzież i obuwie:

    dla Dawida:

    1. kurtka  zimowa – rozmiar 148 (szczupła, młodzieżowa)
    2.  ocieplane spodnie dresowe – rozmiar 148 (szczupłe, ze ściągaczami)
    3. zimowa czapka, komin, rękawice – 10 lat (młodzieżowe)
    4. skarpetki przejściowe – 8-10 lat
    5. kozaki-trapery zimowe – rozmiar 36 (młodzieżowe)
    6. tenisówki – rozmiar 36
    7. kapcie – rozmiar 36 (wkładane albo na rzepy)

     

    dla Dominika:

    1. kurtka  zimowa – rozmiar 146 (szczupła)
    2. ocieplane spodnie dresowe – rozmiar 146 (szczupłe, ze ściągaczami)
    3. zimowa czapka, komin, rękawice – 8 lat (młodzieżowe)
    4. skarpetki przejściowe – 8-10 lat
    5. kozaki-trapery zimowe – rozmiar 34 (młodzieżowe)
    6. tenisówki – rozmiar 34
    7. kapcie – rozmiar 34 (wkładane albo na rzepy)

     

    Pomoce szkolne: zeszyty, farbki, papier kolorowy, bloki, nożyczki, kredki

    Wyposażenie mieszkania: kołdra, poduszka

    Szczególne upominki:

    1. Dawid i Dominik - samoloty zdalnie sterowane( dron, helikopter)
    2. Jarosław – sweter (176 cm)
    3. Małgorzata – książka romans
    4. Jan - koszula (170 cm)
  • BIBLIOTEKA UCZY ANGIELSKIEGO JUŻ 5 ROK!

    BIBLIOTEKA UCZY ANGIELSKIEGO JUŻ 5 ROK!
    18.11.2015

     

    41 uczniów z przez ostatni rok szkolny uczyło się angielskiego w bibliotece szkolnej! Wszystko za sprawą komputerowego kursu funenglish.pl, który bezpłatnie oferuje biblioteka.

    Biblioteka otrzymała dostęp do kursu dzięki udziałowi w projekcie „FunEnglish w bibliotece” - ogólnopolskim przedsięwzięciu  prowadzonym przez firmę Funmedia z Wrocławia we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

    W ciągu 4 lat w bibliotece  z kursu skorzystało 77 dzieci. W listopadzie biblioteka rozpoczęła kolejną 5 edycję kursu angielskiego funenglish.pl.  Na zajęcia uczęszcza 29 uczniów z klas III – VI. 6 uczniów rozpoczęło naukę po raz pierwszy. Pozostali przychodzą na zajęcia już kolejny rok z rzędu.

  • Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole

    Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole
    13.11.2015

    Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości dotyczy wydarzeń sprzed prawie stu lat. Okoliczności tych wydarzeń zachowane w dokumentach, wspomnieniach  i pamiątkach są domeną historyków, ale radość i nadzieja tamtej chwili pozostały do dziś w pamięci pokoleń – przetrwały w bogatej symbolice patriotycznej, a przede wszystkim jako element świadomości narodowej – o czym pamiętali uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipinkach Łużyckich, przygotowując w dniu 10 listopada 2015r. uroczysty apel. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele nosili w tym dniu przypięte biało - czerwone rozetki, które wcześniej sami przygotowali. Odświętny strój społeczności szkolnej podkreślał podniosłą symbolikę tego dnia i radość wspólnego świętowania. Szkolna uroczystość przebiegła na dwóch poziomach. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej obejrzeli taniec z flagami narodowymi do muzyki Chopina, wysłuchali polskich pieśni patriotycznych, w których zaprezentowali się uczniowie klasy Ib przygotowani przez wychowawcę klasy mgr M.Piątek- Skowrońską. Podczas szkolnej uroczystości przygotowanej dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i klas I-III gimnazjum pod kierownictwem mgr J.Ratajczyk i mgr M.Sawiuk  nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych, zaprezentowanych multimedialnie i przekazanych poprzez grę młodych aktorów, a wszystko po to, aby wszczepić w młode serca uczucie patriotyzmu i przedstawić tragiczne losy naszej ojczyzny i trudną drogę do odzyskania wolności. Uczniowie każdego poziomu edukacyjnego  z zaciekawieniem wysłuchali przedstawienia. Na twarzach widzów nieprzerwanie dostrzec można było zainteresowanie treścią przygotowanego montażu taneczno-wokalnego lub słowno-muzycznego. Dzięki takiej lekcji patriotyzmu młode pokolenie miało okazję uświadomić sobie, że warto również dziś kultywować pamięć o przodkach, interesować się rodzimą kulturą, historią, a nasza historia i symbole narodowe są od wieków najpiękniejszymi znakami polskości, dumy i tożsamości narodowej. 

                11 listopada to dla każdego Polaka ważna data - symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Patriotyczne święto skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości stanowiącymi istotny składnik narodowej tożsamości i to zadanie doskonale spełniły nasze szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości.

    Ten sam montaż słowno-muzyczny został zaprezentowany mieszkańcom naszej gminy w dniu Narodowego Święta Niepodległości w miejscowym kościele parafialnym. Po uroczystej Mszy św. poczet sztandarowy i delegacja uczniowska złożyli wiązankę kwiatów i zapalili symboliczny ogień pamięci pod miejscowym Pomnikiem Kombatantów.

  • Wielka Liga Czytelników ruszyła!

    Wielka Liga Czytelników ruszyła!
    13.11.2015

    „Najlepszą rzeczą jaką rodzice mogą zrobić dla szczęścia i przyszłości swego dziecka, jest codzienne głośne czytanie mu dla przyjemności i radykalne ograniczenie telewizji"

    I. Koźmińska, E. Olszewska "Wychowanie przez czytanie"

     

    Przed nami długie wieczory. Może warto spędzić je w towarzystwie dziecka i książek. Biblioteka szkolna poszukuje rodziców uczniów z klas II-III i IV-VI  chętnych do udziału, wraz ze swoim dzieckiem (dziećmi), w ogólnopolskim konkursie "Wielka Liga Czytelników". Głównym celem projektu jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin. Pragniemy, aby czytający rodzic stanowił dobry przykład dla dziecka i był dla niego promotorem kultury.

    Na czym polega konkurs?

                    Uczniowie szkół podstawowych wypożyczają w bibliotece szkolnej książki z listy konkursowej i odbierają do nich pytania. Testy rozwiązują w domu, najlepiej podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddają do biblioteki, gdzie zostają ocenione. Po troje najlepszych czytelników z kategorii kl. 1-3 i 4-6 weźmie udział w drużynowym półfinale. Następnie najlepsi wystąpią w finale. Finałowi towarzyszyć będą liczne atrakcje dla rodzin. Całość imprezy odbędzie się pod nazwą "V Wielka Zabawa Rodzinna". Szczegóły na stronie http://wielka-liga.pl/pages/wlc.php i w bibliotece szkolnej.

  • ZEBRANIA Z RODZICAMI

    ZEBRANIA  Z  RODZICAMI
    12.11.2015

    18.11.2015r. (środa) – szkoła podstawowa

    1530 – kl. V a – gabinet nr 2

               Kl. V b – gabinet nr 3

               Kl. VI  – gabinet nr 16

                                         

    1600 -  kl. I a  – gabinet nr 9

               kl. I b  -  gabinet nr 8

               kl. I c – gabinet nr 15

     

    1630 -  kl. II a – gabinet nr 11

               kl. II b – gabinet nr 12

     

    1700 – kl. III a   – gabinet nr 13

               kl. III b  – gabinet nr 14

    1730 - kl. IV a – gabinet nr 7

               kl. IV b – gabinet nr 4

              

     

                               17.11.2015r. (wtorek) – gimnazjum

    1600 -  kl. III – gabinet nr 6

              

    1630 – kl. I – gabinet nr 1

              

    1700 - kl. II A  – gabinet nr 10

              kl. II B – gabinet nr 5

  • Nasza szkoła biła Rekord Guinnessa

    Nasza szkoła biła Rekord Guinnessa
    12.11.2015

    W bieżącej edycji programu Śniadanie Daje Moc nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej próby bicia Rekordu Guinnessa - „Największa lekcja gotowania zdrowego śniadania – wiele lokalizacji”. W tym roku połączyliśmy siły i  chcieliśmy  pokazać całemu światu, Polsce, że w naszej miejscowości  – nauczyciele, rodzice, a przede wszystkim uczniowie wiedzą, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia.

    Patronat honorowy nad tym Programem przejęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Rzecznik Praw Dziecka. 

         Najważniejszymi  celami programu Śniadanie Daje Moc jest  :

    • zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka; przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieciw Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia; edukacja najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

     

    Cele te są realizowane poprzez: funkcjonowanie Klubów Śniadanie Daje Moc – klubówśniadaniowych zakładanych w klasach, w ramach których nauczyciele prowadzą lekcje edukacyjne na temat zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem roli śniadania w diecie dziecka, na podstawie scenariuszy w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka,organizację Dnia Śniadanie Daje Moc - najważniejszego  dnia wProgramie, podczas którego najmłodsi wspierani przez dorosłych przygotowują i jedzą wspólne śniadanie w klasie. W ten sposób nie tylko nauczyciele wychowawcy, ale także rodzice angażują się w kwestie żywienia dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

             O tym że, śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – na pewno będą pamiętać wszyscy uczestnicy śniadaniowego wyzwania. Nic dziwnego! Taka nauka to ekscytujące przeżycie, a jeśli została połączona z biciem Rekordu Guinnessa, o którym z pewnością każdy marzy w dzieciństwie, zapadnie na długo w pamięciach  jej uczestników.
    6 listopada 2015 roku w naszej szkole zamiast tradycyjnych zeszytów i piórników, na stołach znalazły się składniki do przygotowania zdrowych śniadaniowych potraw. Nasza szkolna próba bicia Rekordu Guinnesa rozpoczęła się punktualnie  o godzinie 10.00, a sala gimnastyczna tego dnia zamieniła się w wielką kuchnię, w której królowali uczniowie klas drugich i trzecich edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie wraz z wychowawcami, p. Dyrektor Szkoły oraz  rodzice naszych uczniów przystąpili do tej nietypowej i radosnej lekcji, realizując dokładnie ten sam scenariusz co 148 innych szkół  zgłoszonych w całej Polsce. Podczas próby bicia Rekordu Guinnesa wszyscy uczniowie przygotowywali te same zestawy śniadaniowe według podanych przepisów kulinarnych. I tak przygotowano m.in.: wesołe rzeźby twarożkowe, kolorowe kanapki ze zdrowego wieloziarnistego pieczywa oraz pyszne szaszłyki owocowe. Nad całością wydarzenia czuwali  zaproszeni stewardzi  i świadkowie w osobie p. Wójta Gminy Lipinki Łużyckie inż. Michała Morżaka, Przewodniczącej Rady Gminy p.Ireny Lech, Dyrektor Gminnej  Biblioteki Publicznej p.Lidii Bumbul oraz pielęgniarki p.Zofii Budzyna.  O dokumentację wydarzenia w formie zdjęć oraz nagrań wideo zadbali starsi uczniowie ze szkolnego Zespołu do Spraw Promocji Zdrowia.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Lipinkach Łużyckich
    Zespół Szkolno - Przedszkolny w Lipinkach Łużyckich, ul. Szkolna 7
    68-213 Lipinki Łużyckie

    Przedszkole
    ul. Główna 31a
    68-213 Lipinki Łużyckie
    tel. 68 3752061
  • 068/3752085

Galeria zdjęć