Z kart historii szkoły

15 stycznia 46 roku powołana została Publiczna Szkoła Powszechna w Lipinkach Łużyckich.
Założycielem i pierwszym jej kierownikiem został p. Mieczysław Kędzior. W szkole uczyli się uczniowie w klasach pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej. Ogółem 170 dzieci. Zajęcia odbywały się
na dwie zmiany, nie było podręczników, zeszytów, tablic, kredy.

W czerwcu 1948 roku pierwszych 12 absolwentów kończy szkołę podstawową.
Kierownikiem zostaje pan Józef Kraśnicki, a kadra liczy ośmiu nauczycieli.
Okres lat 60-tych nie był łaskawy dla szkoły. Brakowało pomieszczeń, pieniędzy na remonty i zakup pomocy.
W 1961 roku - rok szkolny rozpoczęto w zastępczych pomieszczeniach, gdzie zajęcia odbywały się
do końca października tj. do ukończenia remontu szkoły.
W tym okresie kierownikiem był mgr Edward Mazepa, grono pedagogiczne - 7 nauczycieli uczyło 287 uczniów. Przebudowa szkoły trwała rok.
Podniesiono jedno piętro i przebudowano izby lekcyjne.Na początku lat osiemdziesiątych  po kapitalnym remoncie zostaje oddany drugi budynek szkolny do dyspozycji nauczycieli i uczniów.
Funkcję kierowniczą pełni w tym czasie pani mgr Irena Mazepa.
Od 1974 roku nową formą kształcenia i wychowania był system zbiorczych szkół gminnych i wówczas powstaje Zbiorcza Szkoła Gminna w Lipinkach Łużyckich.
Nad kolejną rozbudową szkoły czuwały nowe władze w osobie pani mgr Ewa Dombrowskiej.
We wrześniu 1989 roku zostaje oddany do użytku trzeci nowy budynek szkolny tzw. łącznik, który połączył dwa pozostałe budynki.
Znalazły się w nim: kuchnia, stołówka, świetlica, pokoje nauczycielskie, sala lekcyjna, szatnie i sanitariaty.
Od 1994 roku funkcje dyrektora szkoły pełniła mgr inż. Hanna Karasiewicz.
7 czerwca 1996 roku, w pięćdziesiątą rocznicę utworzenia polskiej szkoły w Lipinkach Łużyckich,
a w 110 rocznicę urodzin wybitnego botanika, szkole nadano imię profesora Władysława Szafera.

Do tej uroczystości szkoła przygotowywała się przez dwa lata. Nawiązała ścisły kontakt z PAN
i Instytutem Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Również w tym dniu szkole wręczono sztandar ufundowany przez Urząd Gminy w Lipinkach Łużyckich.
Od roku szkolnego 2002/2003 funkcję dyrektora szkoły pełniła mgr Janina Duszeńko.
Rok szkolny 1999/2000 był przełomowy dla oświaty. Ośmioklasowy system kształcenia w szkole podstawowej uległ przekształceniu w sześcioklasową szkołę podstawową i trzyletnie gimnazjum.
W listopadzie 2005 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej sali sportowej, na budowę której środki pozyskano z funduszy unijnych.
Od 2007r szkoła funkcjonuje jako Zespół Szkół w Lipinkach Łużyckich pod przewodnictwem mgr inż. Izy Kuligowskiej. W swoich murach mieści szkołę podstawową oraz gimnazjum. 29 kwietnia 2009 roku otwarto nowo wybudowane boiska. We wrześniu 2012 Rada Gminy postanowiła dołączyć do obu szkół przedszkole i tak powstał Zespół Szkolno - Przedszkolny. W 2016 roku nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora. Od 01. 09. 2016 roku funkcję tą pelni mgr Elżbieta Serwatka.

Opracowały: A. Semegin i A. Makowska