Nawigacja

Aktualności przyrodnicze i ekologiczne Klasa III A Władysław Szafer Moje przedmioty owoce w szkole Dla Rodziców Galeria Zajęcia dodatkowe Eduscience Klasa IIIc klasa 1

Marta Szajna

Aktualności przyrodnicze i ekologiczne

OKIEM MŁODEGO PRZYRODNIKA

Czworonożni przyjaciele

 

 

 

 

 


ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA - 28 WRZEŚNIA 2015 r. 

źródło: Oliwia Kostecka i Jakub Woszczyło

 


Piknik edukacyjny EDUSCIENCE

10 kwietnia 2013

 

Galeria dostępna TUTAJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WITAJCIE W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2012/2013

 

 

 
 

 

 


 

Jedyne takie wydarzenie
w naszym życiu!

 

Kolejna szanasa za 105 lat!

 

Tranzyt Wenus

 

Przejście Wenus na tle tarczy Słońca lub tranzyt Wenus – zjawisko astronomiczne polegające na tym, że planeta Wenus znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem i jest widoczna na tle tarczy słonecznej. Zjawisko jest w swej istocie podobne do zaćmienia Słońca, z tym że ze względu na dużo mniejsze obserwowane z Ziemi rozmiary kątowe planety w porównaniu z rozmiarami Księżyca, zasłonięta jest tylko niewielka część tarczy słonecznej.

 

Plik:Venustransit 2004-06-08 07-49.jpg


DZIEŃ ZIEMI 2012

 

 

Obchody Światowego Dnia Ziemi, w 2012 roku odbywać się będą podczas obchodów Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi ogłoszonego przez ONZ. Światowy Dzień Ziemi `2012 w Polsce obchodzić będziemy pod hasłem"Dobra energia dla wszystkich".

Główne cele, które przyświecają idei obchodów tego roku to:

  • Zwrócenie uwagi państw członkowskich ONZ na potrzebę zintensyfikowania działań na rzecz zapewnienia równego dostępu energii dla wszystkich, ale też ochrony środowiska poprzez zrównoważone wykorzystanie zasobów energii tradycyjnej, czystsze technologie i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
  • Zachęcenie wszystkich państw członkowskich i innych podmiotów, aby, przez wykorzystanie idei obchodów dążyły do podnoszenia świadomości na temat znaczenia energii
    i równego dostępu do niej dla wszystkich ludzi. Dostępu do energii po przystępnych cenach, zwiększenia efektywności energetycznej i trwałości źródeł energii w dążeniu
    do zrównoważonego rozwoju. Wspieranie tych działań na poziomie lokalnym, krajowym, regionalnym i międzynarodowym.
  • Dążenie do wspierania inicjatyw mających na celu promocję nowych technologii, technologii związanych z energią odnawialną, włączając w to poprawę dostępu do tych technologii.

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

 


31 marca 2012, 20:30

Już dziś o 20:30 zgasną światła w najsłynniejszych miejscach świata oraz w milionach domów, których mieszkańcom nie jest obojętny los naszej planety. Włącz się do akcji, ZGAŚ ŚWIATŁO!

 

 

Pomóż zgasić Stadion Narodowy!

Włącz się do akcji na stronie: http://www.wwf.pl/godzinadlaziemi/

 


 
 



Wrzątek wyparował w mniej niż sekundę

 

 

 

 

 

 

Podczas fali mrozów mieliśmy okazję przeprowadzić kilka ciekawych eksperymentów, które wymagały ekstremalnie niskiej temperatury, co nie zdarza się na przeważającym obszarze Polski zbyt często.

Jeden z naszych czytelników pokazał, jak wydawałoby się normalne zjawisko, może nas zaskoczyć. Otóż na ponad 25-stopniowym mrozie w jednej z miejscowości położonych w Górach Świętokrzyskich zagrzał wodę w przenośnym czajniku.

Następnie wrzątek wlał do kubka i szybkim ruchem ręki wylał jego zawartość z powietrze. Na naszych oczach woda dosłownie wyparowała, a więc nastąpiła zmiana stanu skupienia wody z ciekłego w gazowy.

Pozostała po wodzie chmura pary wodnej przez chwilkę była pełna kryształków lodu. Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądał przebieg eksperymentu w okolicach Kielc oraz w podobnym mrozie w Górach Skalistych w USA. W obu przypadkach mieliśmy do czynienia z tym samym zjawiskiem.

 

www.twojapogoda.pl

 

 


24 stycznia 2012 r

ZORZA POLARNA NAD POLSKĄ

Wczoraj na Słońcu doszło do kolejnej potężnej eksplozji. W kierunku Ziemi zmierza największa ilość plazmy

(wiatru słonecznego) od 7 lat. Wieczorem kolorowe zorze polarne mogą się pojawić nawet nad Polską.

Prawdopodobieństwo pojawienia się zorzy polarnej na niebie nad Polską dzisiejszego wieczoru wynosi aż 60-70 procent. Jeśli zorze rzeczywiście pojawią się na niebie, to należy ich poszukiwać nad północnym horyzontem, z dala od świateł miejskich.Zorza w naszych szerokościach geograficznych zazwyczaj nie jest tak okazała, jak na dalekiej północy. Mimo to świeci na czerwono i zielono, odróżniając się od jakiegokolwiek innego zjawiska.

Każdy uczeń klas IV- VI, któremu uda się zrobić zdjęcie zorzy (musi być autentyczne) może liczyć na 6 z przyrody !!! 

 


 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

8 stycznia 2012

Graliśmy z pompą!!!

 

 

 

 

 

 

 


  Nadeszła zima. Pozwolmy naszym małym przyjaciołom ją przeżyć. Otworzmy okienko do piwnicy,zrobmy budkę zimową,postawmy miseczkę z jedzeniem. Dla bezdomnych zwierząt zima jest bardzo ciężkim do przeżycia okresem. Dajmy im szansę...

Zima 

 

 

Zima – jedna z czterech pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najniższymi temperaturami powietrza w skali roku, umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego, zazwyczaj zestaloną (zamarzniętą) formą opadu i osadu atmosferycznego, a większość świata roślin i zwierząt przechodzi okres uśpienia.

Zima astronomiczna rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego i trwa do momentu równonocy wiosennej, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 22 grudnia a 21 marca (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas zimy astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, jednak z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa.

Za zimę klimatyczną przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza spadają poniżej 0 °C. Zasadniczo zimę poprzedza jesień, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy - przedzimie. Podobnie zimę od wiosny oddziela przedwiośnie.

Dla półkuli południowej wszystkie opisane daty i zjawiska są przesunięte o pół roku. Za miesiące zimowe na półkuli północnej uznaje się grudzieństyczeń i luty, a na południowej czerwieclipiec i sierpień.

 

 

 

 

 

 

 

Zima to ciężki okres dla zwierząt

   Zima dla zwierząt to okres walki o przetrwanie. Zielone łąki pokrywają się białym puchem, a wody ścina warstwa lodu. Każde zwierze ma swój sposób na przetrwanie tego czasu. Niektóre podejmują długie wędrówki  do cieplejszych krajów inne przesypiają okres zimy. Pozostałe podejmują walkę z mrozem i śniegiem. I nawet dobrze sobie radziły do momentu kiedy człowiek zaczął niszczyć ich środowisko naturalne. Bez względu na to jaką strategię przetrwania przyjmie dany gatunek, musi on poczynić przed zimą odpowiednie przygotowania. Przygotowania rozpoczynają już późnym latem lub wczesną jesienią.  

 

Zimowe sposoby zwierząt

   Jednak nie wystarczy tylko przetrwać, trzeba jeszcze zachować jak najlepszą kondycję aby wraz z nadejściem wiosny wydać na świat potomstwo.  Aby przetrwać zimę zwierzęta jeszcze przed jej nadejściem muszą się odpowiednio przygotować. Sprawą podstawową jest zgromadzenie w organizmie zapasów tłuszczu. Nagromadzone tłuszcze i dobra kondycja to konieczny warunek aby przetrwać zimę. Ssaki dodatkowo na okres mrozów przyodziewają zimowe futro. Zimowa okrywa włosowa jest gęstsza i dłuższa od letniej, dzięki czemu wzrasta izolacja termiczna.

 

 Jednym ze sposobów przetrwania zimy jest migracja. Mogą sobie jednak pozwolić na nią tylko te zwierzęta, które potrafią przemieszczać się na duże odległości (głównie ptaki). Migracje są bardzo energochłonne i tylko silne, dobrze odżywione i zdrowe osobniki mają szanse ją przetrwać. Nie mają jednak innego wyboru, bowiem w naszym klimacie czekała by ich śmierć z głodu lub z zimna.

   Organizmy zmiennocieplne, a więc bezkręgowce, płazy i gady, zapadają w sen zimowy, zwany hibernacją, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 0°C i budzą się dopiero, gdy osiągnie powyżej 0°C. Natomiast ssaki (stałocieplne) zapadające w sen zimowy, budzą się gdy temperatura zbytnio się obniży i szukają sobie cieplejszej kryjówki.

   Ptaki, które nie migrują i ssaki, które nie hibernują, prowadzą zimą aktywne życie borykając się z głodem i niskimi temperaturami. Dla tych zwierząt podstawowym warunkiem przetrwania zimy jest zdobycie dostatecznej ilości pożywienia. Wiele gatunków zmuszonych jest do zmiany diety z letniej na zimową. Zmiana pożywienia często wiąże się ze zmianą siedliska.

   Dobrym sposobem na zapewnienie sobie dostatecznej ilości pożywienia jest gromadzenie zapasów. Zapasy pożywienia mogą być gromadzone w jednym lub kilku miejscach. Miejscami tymi są przeważnie w przygotowanych do tego dziuplach lub norach.

   Dla zwierząt mięsożernych bardzo ważnym źródłem pokarmu zimą jest padlina. Leżące w lesie szczątki sarny lub łani ściągają padlinożerców z odległości kilku kilometrów. Jednak mniejsze osobniki będące przy padlinie często są napadane przez większe drapieżniki i z konsumentów stają się ofiarami. 

 

 Duży wpływ na szanse przeżycia zimy mają grubość pokrywy śniegu i temperatura. Dla poszczególnych gatunków mogą mieć one diametralne różne znaczenie. Dla gryzoni gruba warstwa śniegu stanowi ochronę przed drapieżnikami i przed mrozem. Natomiast dla drapieżników oznacza to często śmierć z głogu. Gruba warstwa śniegu pokryta lodem stanowi również utrudnienie dla roślinożerców szukających pod śniegiem pożywienia. Zmusza je to do przerzucenia się na korę i pędy drzew.

   W czasie zimy wody pokrywają się warstwą lodu. Zwierzęta ziemno-wodne mają wówczas problem ze zdobyciem pokarmu. Aby temu zapobiec często wchodzą i wychodzą z wody w tym samym miejscu co sprawia, że tworzy się przerębel. Jednak przy bardzo niskich temperaturach jest to niemożliwe. Zmuszone są wówczas do przeniesienia się nad rzeki i strumyki lub do szukania pokarmu na lądzie. Miejscami gdzie zimą stosunkowo łatwo znaleźć pożywienie, są miasta i wsie. Coraz więcej zwierząt zaczyna to dostrzegać i odwiedzać osiedla ludzkie w poszukiwaniu pokarmu. Niestety często przypłacają to życiem, a szczególnie drapieżniki, które są zagrożeniem dla zwierząt domowych.     

 

 

 

Jak im pomóc

   Pomagać można na kilka sposobów jednak nie wszystkie są dobre dla zwierząt. Zbytnia i nieprzemyślana ingerencja w naturalne środowisko zwierząt może im jedynie zaszkodzić. Przykładem tego może być dokarmianie łabędzi w czasie zimy. Ptaki te mając obfitość jedzenia zaprzestają migrować i zostają w niekorzystnych dla siebie warunkach. Często też umierają po spożyciu karmy zepsutej lub zawierającej zbyt wiele wody.    

   Najprostszym, najbardziej pospolitym i nieszkodliwym sposobem jest budowa karmników dla ptaków lub powieszenie kawałka słoniny dla wszędobylskich sikorek Spotkać je można najczęściej w okolicy ludzkich osiedli. Jednak należy pamiętać aby karma w karmnikach byłą świeża i nie zawierała soli. Karmę należy podawać systematycznie od listopada do marca. Dużym niebezpieczeństwem dla ptaków są koty, które znajdują w karmnikach łatwy łup. Musimy więc zabezpieczyć karmnik przed drapieżnikami.

    Jednak  nie tylko ptaki potrzebują pomocy w okresie zimy, ssaki też nie mają lekko. Przykładem mogą być jeże, którym coraz ciężej znaleźć zimowe schronienie.  Zwierzęta te są coraz bardziej wypierane przez człowieka z miejsc, gdzie kiedyś mogły bytować. Coraz więcej jeży ginie na drogach, pod maszynami rolniczymi lub podczas wypalania traw. Jedynym miejscem , w którym jeże mogą znaleźć schronienie są działki i przydomowe ogródki. Aby im pomóc możemy usypać gdzieś w kącie kupkę liści, z której jeż będzie mógł zbudować sobie zimowe legowisko. Natomiast wiosną liście można sprzątnąć.  

 

 

 

 

 

4 PAŹDZIERNIKA

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT    

Już 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Warto pomyśleć o prezencie dla naszego pupila. Nasz pies czy kot na pewno ucieszy się z nowej zabawki lub smacznej przekąski. Odrobina pieszczoch i miłości sparwi mu nie lada przyjemność. W tym szczególnym dniu możesz pomóc również zwierzętom przebywającym w schroniskach.

WŁĄCZ SIĘ DO AKCJI PEDIGREE I WHISKAS!

POMÓŻ NAPEŁNIĆ PSIE I KOCIE MISKI!

Producent karmy dla psów i kotów funduje jeden posiłek za zakup jednego produktu. Wystarczy wpisać kod z opakowania i wybrać schronisko, aby nakarmić głodne zwierzę.        

Wejdź na stronę http://www.posilekdlaschroniska.pl/ i włącz się do akcji!

 

                                         

 

 

 


 

Sprzątanie Świata 2011

 

16-18 września

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich do tegorocznej, osiemnastej edycji akcji!

Hasłem przewodnim „Sprzątania Świata-Polska 2011” jest: "Lasy to życie - chrońmy je".

W ten sposób Fundacja „Sprzątanie Świata-Polska” i Fundacja Nasza Ziemia włączają się w obchody Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ. Będziemy mówić o lesie, jako całym skomplikowanym ekosystemie (a nie tylko drzewostanie), znaczeniu lasów oraz likwidować dzikie wysypiska śmieci niszczące obszary leśne.


 

Celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej Polaków oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Ideą akcji jest praktyczna edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego – promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku, w szczególności w zakresie: rozwoju zrównoważonego, poszanowania zasobów naturalnych (w szczególności wody, surowców naturalnych i lasów) oraz racjonalnej gospodarki odpadami, rozumianej jako łańcuch działań począwszy                     od unikania tworzenia odpadów, przez selektywną zbiórkę po recykling.

 

 

16 września – Sprzątanie Świata

 

 

Godziny sprzątania

Klasa

Opiekun

Rewir

10.45 -11.30

II

Mariola Malska

ul. Szkolna

 

IIIa

Renata Kondaszewska

ul. Spacerowa

 

IIIb

Kalina Kozińska

ul. wokół cmentarza

 

IVa

Małgorzata Zowczak

 

Boisko Łużyczanki                i teren wokół boiska

 

IVb

Aneta Delak

11.45 - 12.30

V

Marta Szajna

ul. Słoneczna                     ul. Spokojna

12.45-13.30

I A

Judyta Czepińska

ul. Górna

13.35- 14.20

VIa

Małgorzata Sawiuk

ul. Główna

 

VIb

Marta Szajna

ul. Piaskowa                     ( do bloków)

 

IB

Paweł Wardziak

ul. Łączna

 

IIA

 

Małgorzata Zowczak

 

Osiedle Łużyckie

 

IIB

 

Miejsca pozostawienia śmieci:

·         ul. Piaskowa - przy oczyszczalni ścieków,

·         ul. Główna- za budynkiem GOK-u,

·         ul. Łączna

 


   

 

 

Już 15 września

ŚWIATOWY SZKOLNY DZIEŃ GŁOSOWANIA

na polskiego kandydata w konkursie: 

 

 

 

GŁOSOWANIE PRZEZ SMS

 

Aby zagłosować na Mazury wystarczy:

 

a) wysłać SMS-a na numer 7155

 

b) wpisując w treści: MAZURY (zapisane wielkimi lub małymi literami).

 

Koszt SMS-a wynosi 1zł netto (1,23zł brutto).

 

 

 

 

 

 

GŁOSOWANIE PRZEZ WWW

 

 

1. Kliknij na znajdujący się wyżej obrazek kampanii "NEW 7 WONDERS OF NATURE".

 

2. Zostaniesz przekierowany/a na stronę kampanii. Kliknij POLSKI na środku strony.

 

3. Wyświetli się 28 miniaturek finalistów. Wybieramy 7 kandydatów - PAMIĘTAJ BY ZAZNACZYĆ MAZURSKIE JEZIORA!

4. Po wybraniu 7 kandydatów, zejdź niżej strony i uzupełnij dane:

 

- nazwę użytkownika (np. zulugula)

- e-mail address: adres poczty elektronicznej (aktywny i używany przez użytkownika) 

- powtórz e-mail - taki sam adres jak powyżej

- hasło (ale NIE hasło do twojej poczty e-mail - dowolny ciąg znaków)

- powtórz hasło - takie samo hasło jak powyżej

- imię

- nazwisko

- płeć

- data urodzenia (miesiąc - dzień - rok)

- kraj

 

- wpisz kod z obrazka

 

- Zaznacz koniecznie ogólne warunki (zgoda na zasady konkursu). Bez tego głos oddanie głosu będzie  niemożliwe !

 

 

5. Na podany przez Ciebie adres mailowy przyjdzie mail z linkiem, który należy kliknąć, aby potwierdzić głosowanie.

 

6. Twój głos został oddany!

 

 

 

 
 
W naszej szkole będziemy wspólnie
 
 
głosować już 15 WRZEŚNIA.
 
 
Więcej informacji- WKRÓTCE!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Witajcie w nowym roku szkolnym

 

2011/2012

 

 

 


 

15 czerwca

 

 

Plakat_Recykling_2011

 

Ogólnopolski Dzień Recyklingu to akcja ekologiczna ustanowiona przez Fundację Ekologiczną ARKA. Pomysłodawcą akcji jest Wojciech Owczarz. Jej celem jest promocja segregacji śmieci i ich recyklingu. Jako kraj mamy w tej materii ogromne problemy i opóźnienia.

Każdego roku blisko 2 mln ton śmieci ląduje w zagajnikach, rzekach i lasach. Ale nawet te odpady, które tam nie trafiają w: 95% odpadów trafia na wysypiska komunalne, 4% poddawane jest segregacji, a 1% kompostujemy. Sytuacja naszego kraju w tym zakresie jest wręcz katastrofalna, gdyż do roku 2010 zobowiązaliśmy się do zmniejszenia ilości odpadów trafiających na wysypiska do 75%, czyli aż 25% musimy poddać segregacji. W 2020 jest to już 65%. Nasz kraj, co bardzo istotne w naszym programie, zobowiązał się do wprowadzenia bardzo konkretnych rozwiązań z zakresu gospodarki odpadami wstępując do Unii Europejskiej. Gdy niedotrzymany ujętych w dokumentach terminów i konkretnych efektów grożą nam duże kary – nawet 200 tysięcy euro za każdy dzień opóźnienia. Dlatego tak istotne są działania inwestycyjne, ale także informacyjne i edukacyjne, w tym zakresie. Jedną z takich propozycji jest Ogólnopolski Dzień Recyklingu, który zachęca do właściwej gospodarki odpadami. Nie zgadzamjy się na powszechne zaśmiecenie naszego kraju, na ogromną ilość dzikich wysypisk śmieci, na palenie śmieci w piecach domowych. Zacznijmy prawdziwą edukację w tym zakresie. Długoletnią, ciekawą i powszechną

 

                W związku z przystąpieniem naszej szkoły do akcji II Ogólnopolski Dzień Recyklingu Szkolne Koło  Ligi Ochrony Przyrody oraz uczestnicy projektu Z Fizyką, Matematyką i Przedsiębiorczością Zdobywamy Świat Combidata proponują wszystkim chętnym udział w następujących działaniach, których głównym tematem jest właściwa gospodarka odpadami i recykling:

  • sprzątanie terenów przyrodniczych z segregacją zebranych śmieci;
  • konkurs plastyczny Budujmy Arkę:
  • zbiórkę surowców wtórnych;
  • pochód uliczny połączony z rozdawaniem mieszkańcom gminy ulotek informacyjnych.

 

 

 

 

 

 

UWAGA!!!

SZKOLNE KOŁO LIGI OCHRONY PRZYRODY WSPÓLNIE

 ZE SZKOLNYM KLUBEM WOLONTARIUSZA ORAZ UCZESTNIKAMI PROJEKTU

Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT COMBIDATA

OGŁASZA   AKCJĘ 

„ PUSZKA DOBREJ WOLI”,

W RAMACH KTÓREJ DO 15 CZERWCA ZBIERANE BĘDĄ ALUMINIOWE PUSZKI.

KLASA, KTÓRA ZBIERZE NAJWIĘKSZĄ ILOŚĆ PUSZEK OTRZYMA NAGRODĘ ORAZ WSKAŻE INSTYTUCJĘ,  NA RZECZ KTÓREJ ZOSTANIE PRZEKAZANY DOCHÓD ZE SPRZEDAŻY WSZYSTKICH PUSZEK. ZEBRANE PRZEZ KLASĘ PUSZKI  NALEŻY PRZEKAZAĆ  DO  PANI  M. SZAJNY  LUB PANI  A. KUŁDOSZ


 

Nad modrą stróżką,

nad stawem szerokim,

z niebieskich płatków patrzy żółtym okiem,

chociaż maleńka i ubrana skromnie,

prosi cichutko - nie zapomnij o mnie.

15 MAJA         

DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

 

 

Niezapominajka

 

Czy ty tylko żabim oczkiem

Kusisz rosnąc nad potoczkiem?

Czy w niejednym ludzkim oku

Co błękitem nas czaruje

Kwiatku mój się kamuflujesz?

Ty, gdy serca czerwień zmieniasz

W kolor nieba z cudnej bajki,

Serce staje się bukietem

Skromnej niezapominajki.

O, kwiatuszku, skrawku nieba

Skryty w trawie nad ruczajem

Spraw, by pamięć o najbliższych

była zawsze pięknych majem.

                                                                                                 Zofia  Freundenberger  z  Jarosławia.

 

 

 

   Święto Niezapominajki obchodzone jest od 2002 roku. Ogłoszono je dzięki inicjatywie redaktora Andrzeja Zalewskiego z „Eko radia”.Ponieważ Holendrzy słyną z tulipanów, Francuzi z konwalii, Anglicy kojarzeni są z hiacyntami red. Zalewski zaproponował skromny kwiat – niezapominajkę, jako kwiatowy symbol Polski. „Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki to święto ludzi serdecznych – serdecznych Polaków” – powiedział pomysłodawca. Święto Niezapominajki jest uniwersalnym świętem: przypomina nie tylko  o bogactwie i pięknie ojczystej przyrody, ale ma również na celu ocalenie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, które kochamy, fascynujących miejsc i niezwykłych sytuacji.  

 
Quote-alpha.png
"Polska Niezapominajka" jest zachętą aby budować silne, głębokie więzy z najbliższymi i szczere przyjaźnie z ludźmi z otoczenia, przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody "małej" i "wielkiej Ojczyzny", przypomina o wartości jaką niosą ze sobą lokalne tradycje czy wytwory ludzkiej myśli - jakimi są np. "perełki architektury" zachowane w miastach, miasteczkach i wsiach.
 

 


         Jako kwiatki z bajki, niezapominajki muszą mieć swoją legendę. Według niej Bóg, nazywając poszczególne rośliny, zapomniał o małym niebieskim kwiatku. I kwiatek zapytał: Panie Boże, a jak się będę ja nazywał? I wtedy Pan Bóg odpowiedział: Ty zostań Niezapominajką.
         To dlatego często dawany jest osobom, na których pamięci nam zależy, głównie przez zakochanych. "Nie zapomnij o mnie" miały mówić bukiety niezapominajek wręczane przez panny narzeczonym wybierającym się w długą podróż. W języku kwiatów niebieski kolor oznacza bowiem wzniosłe uczucia i życzenia.

      Inna legenda o powiada o rycerzu, przechadzającym się ze swoją ukochaną nad brzegiem Tamizy w pełnym uzbrojeniu. W pewnym momencie, zrywając niezapominajki z intencją ofiarowania ich swojej dziewczynie, rycerz wpada do wody. W ostatnim momencie przed utonięciem udaje mu się krzyknąć "Nie zapomnij mnie".

       Piękna religijna opowiastka zaś mówi o młodziutkim Jezusie, który siedząc na kolanach Matki Bożej, zapragnął, by wszystkie pokolenia pamiętały o najbliższej jemu sercu osobie. O matce. Dotykając oczu Maryi, pomachał swą drugą rączką nad łąką. Wtedy pojawiły się na niej tysiące niezapominajek.

        Jeszcze inna opowiada o starcu, który przyglądał się niezapominajce. Zawstydzony kwiat zapytał: "Dlaczego tak na mnie patrzysz? Jestem przecież malutka i nic nie znaczę w porównaniu z innymi kwiatami! Starzec na to: "Znam się na urodzie. W tobie widzę prostotę, delikatność, naturalność, świeżość". Niezapominajka uradowała się: "Dopiero ty zwróciłeś mi na to uwagę. Od tej chwili przestaję uważać się za nijaką. Czuję się piękna i podziwiana, ponieważ taką jestem w twoich oczach".

 

 

Neuzmirstuole001.JPG

niezapominajka polna

niezapominajka alpejska

 

niezapominajka błotna

 

 

Dzień Ziemi 2011

 

Dzień Ziemi (ang. Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi – to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych wspołeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego, będącą okazją do wykorzystania sprzyjającej aury, która ma ułatwić zorganizowanie udanych imprez masowych

 


Prima aprilis

Prima aprilisłac. 1 kwietnia, , wł. Prima dies Aprilisdzień żartów – obyczaj związany z pierwszym dniem kwietnia, zapoczątkowany mniej więcej w połowie XIII wieku, obchodzony w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, kłamaniu, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje.

 

PSIKUSY MATKI NATURY

Matka natura potrafi nas często olśnić i zauroczyć swoim pięknem i majestatem. Czasami jednak potrafi nas także rozbawić. Bardzo dobrze obrazują to załączone zdjęcia, które świadczą o jej niezwykłym  poczuciu humoru.

 

 


 

 

 

                                                

 

 

 

 

 

Materiały umieszczone w artykule o wypalaniu traw pochodzą ze strony Akademii Dobrych Pomysłów- http://www.adp.org.pl/trawy/index.htm


         Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu, nie można ciebie opisać, pije się ciebie nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędna do życia; jesteś samym życiem

A. Saint-Exupery

              22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W związku z tym Szkolny Klub Wolontariusza i Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody ogłasza początek akcji „Zbieram wodę”,  w ramach której przeprowadzimy zbiórkę pieniędzy na budowę studni w rejonach świata ubogich w wodę pitną. Liczy się każdy grosz wrzucony do puszki, gdyż można go zamienić w kroplę życiodajnej substancji - wody. Akcja będzie kontynuowana  w różnych formach do końca roku szkolnego.

          Ponadto proponujemy, aby wszyscy w tym dniu mieli  na sobie błękitny gadżet lub element garderoby ( koszulka, czapka, apaszka, opaska na włosy czy na rękę). Każda klasa może się umówić i wybrać jeden wspólny element. Liczymy na Waszą pomysłowość i inwencję twórczą.   

Pamiętajcie!!!

         22 marca, na znak solidarności z ponad miliardem ludzi na świecie cierpiących z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej, ogłaszamy dniem błękitnym w naszej szkole.

 


22 MARCA - ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

                                                                                                 

Światowy Dzień Wody został ustanowiony podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju (UNCED), która odbyła się 22 grudnia 1992 w Rio de Janeiro,  w Brazylii. W 2004 roku podczas 58. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, lata 2005-2015 ogłoszono Międzynarodową Dekadą "Woda dla Życia". Jej inauguracja odbyła się 22 marca 2005 r. W rezolucji Zgromadzenie Ogólne NZ uznało, że dostępność czystej wody jest jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość,  a dostęp do czystej wody jest jednym z najważniejszych czynników, decydujących w przyszłości o rozwoju społecznym i ekonomicznym krajów.

Obchodzony dorocznie Światowy Dzień Wody ma na celu zwrócenie uwagi społeczności świata na najważniejsze problemy związane z zasobami słodkiej wody na świecie. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów: "Woda dla miast.Odpowiadając na miejskie wyzwania." Ten temat ma zwrócić uwagę na trudne położenie mieszkańców miast, którzy są pozbawieni dostępu do czystej wody pitnej oraz uświadomić Polakom, że jakość wody ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie ludzkości, a także na równowagę ekosystemów. Ochrona jakości wody jest zbiorową odpowiedzialnością za wspólne korzyści. Podczas Światowego Dnia Wody przypominamy,że czysta woda jest życiem, a nasze życie zależy od tego jak dbamy o jakość wody. Ponadto należy pamiętać, ze czysta woda jest niezbędnym elementem rozwoju, dlatego inwestowanie w nią daje wymierne rezultaty, nie tylko w sferze ekonomicznej, ale też społecznej.

W dalszym ciągu około 884 miliony ludzi na świecie jest pozbawionych dostępu do bezpiecznych źródeł wody. Woda do dobro nas wszystkich. Żaden kraj czy człowiek nie ma większego prawa do jej użytkowania niż inny i nie może jej sobie zawłaszczyć. Jednak w wyniku zaistniałej sytuacji politycznej czy położenia geograficznego niektórzy mieszkańcy Ziemi pozbawieni są stałego dostępu do tego cennego surowca. Nie możemy być obojętni wobec ich problemów, bo mamy na nie realny wpływ. Obchody Światowego Dnia Wody są dobrą okazją do tego, aby uzmysłowić sobie, że każdy z nas może poprawić warunki życia ludzi w odległych krajach, np. popierając Kampanię Wodną PAH, w ramach której realizowane są projekty wodno-sanitarne w Autonomii Palestyńskiej i w Sudanie Południowym.

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły przystąpili do kampanii prowadzonej przez Polską Akcję Humanitarną „Studnia dla Południa”, która wspierała budowę studni przy Szkole Podstawowej Du Cum w wiosce Pukaowo na przedmieściach miasta Bor w Południowym Sudanie. Koszt budowy studni to 45 tys.złotych. Cieszy nas fakt, że w pewnym stopniu przyczyniliśmy się do zrealizowanie tego przedsięwzięcia.

 

 


21 MARCA - PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY


    O ile pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, o tyle wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili gdy słońce przekracza równik. Ma to miejsce zazwyczaj 20 lub 21 marca (stąd też data pierwszego dnia wiosny kalendarzowej).  W 2011 roku wiosna astronomiczna rozpoczyna się 20 marca punktualnie o godzinie 23:21 czasu uniwersalnego, a więc w Polsce rozpocznie się dopiero 21 marca o godzinie 00:21 czasu polskiego.
Astronomiczna wiosna kończy się letnim przesileniem (najdłuższym dniem roku) 20/21 czerwca. Ostatni dzień wiosny kalendarzowej to 21 czerwca, 22 czerwca - rozpoczyna się kalendarzowe lato.

    Tradycje, obrzędy, zwyczaje.
Jako, że pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzaniem się przyrody do życia, miał on przez wieki ogromny wpływ na ludzi. Jeszcze z czasów pogańskich pochodzi święto wiosny o nazwie "Jare" - bogate w obrzędy powitania wiosny. Niektóre z tych obrzędów, np. topienie Marzanny znane i praktykowane są do dzisiaj. Także malowanie jajek, czy śmigus-dyngus utożsamiane dzisiaj z Wielkanocą związane są z obrzędami Słowian. Jajko było symbolem życia, a oblewanie wodą symbolizowało pozimowe oczyszczenie i w pewnym sensie dawało sygnał "skończyła się zima, już można szaleć".

Z najnowszych zwyczajów związanych z przywitaniem pierwszego dnia wiosny należy wymienić urywanie się uczniów i studentów z zajęć, czyli wagary, które z reguły w ten jeden dzień w roku są tolerowane przez nauczycieli i opiekunów.

RÓŻNE WCIELENIA WIOSNY

dzew_motyl.gif

              

 

 


DLA WSZYSTKICH KOBIET

DUŻYCH I MAŁYCH

Z OKAZJI ICH ŚWIĘTA

ODROBINA WIOSNY ZIMĄ

Zimowe wyczyny roślin i grzybów

Dr Ryszard Kozik 
Akademia Pedagogiczna w Krakowie

Ze wszystkich pór roku zima w naszym klimacie jest najmniej odpowiednią do kontynuowania wegetacji roślin.

Wiele roślin zielnych woli ją przetrwać w postaci kłączy, cebul, bulw.

Inne zaczną życie od nowa na wiosnę kiełkując z nasion, które wytworzyły u schyłku lata i jesieni.

Rośliny o łodygach zdrewniałych są bardziej odporne na zimno i mogą zimę przetrwać w stanie bezlistnym

lub tak jak drzewa i krzewy iglaste i rośliny o zimozielonych liściach w stanie ulistnionym.

Natomiast żeby niektóre z nich kwitły w środku zimy to jest nie do pomyślenia.

A jednak znamy kilka przykładów takich gatunków, które wybrały sobie zimę za porę kwitnienia.

Można by powiedzieć, że jest to szaleństwo z ich strony, tak jakby nie mogły poczekać do wiosny.

Poznajmy niektóre z nich.

Ciemiernik biały
                                                                                                 

        Rannik zimowy  

  Wrzosiec czerwony        

 

Wierzba 

                                 Oczar wielkokwiatowy 

 

Śnieżyczka przebiśnieg

 

 


 

 

 Walentynki w przyrodzie  

 

 

 

 

 

  


Udane ferie -  to bezpieczne ferie  !!!

     

 

 ZANIM WYRUSZYSZ NA ZIMOWE IGRASZKI
PRZECZYTAJ


KODEKS POSTĘPOWANIA W OKRESIE FERII

 Do zabawy wybieraj tylko bezpieczne miejsca: place zabaw, boiska oraz rożne tereny rekreacyjne - z dala od ulic, mostów, torów kolejowych.

 Nie wchodź na lód zamarzniętych: jezior, stawów, rzek- pod wpływem ciężaru twojego ciała lód może załamać się.

 Nie zjeżdżaj na sankach z górek, będących przy drogach i zbiornikach wodnych.

 Nie rzucaj śnieżkami w jadące samochody - możesz spowodować wypadek.

 Nie wrzucaj kolegom śniegu za kołnierz.

 Przed wyjściem na dwór informuj swoich rodziców bądź opiekunów, gdzie i z kim będziesz przebywać oraz o której planujesz swój powrót.

 Wracaj do domu o ustalonej przez rodziców bądź opiekunów porze - przed zapadnięciem zmroku.

 Nie rozmawiaj z obcymi osobami, nie przyjmuj od nich słodyczy, prezentów,
nie wpuszczaj ich do mieszkania.

 Pozostając sam w mieszkaniu ostrożnie obchodź się z urządzeniami elektrycznymi
i gazowymi.

 Bądź ostrożny wobec zwierząt – nawet najbardziej łagodne mogą być niebezpieczne.

    Przed zapadnięciem zmroku zawsze noś przy ubraniu/plecaku elementy odblaskowe.

"Nie zjeżdżaj na sankach na ulicę"

 


Dzień Ligi Ochrony Przyrody

news-zielony9 stycznia 1928 roku - odbył się pierwszy zjazd Ligi Ochrony Przyrody. W 2011 roku obchodzimy już osiemdziesiątą trzecią rocznicę tego wydarzenia.

9 stycznia 1928 roku uznani przyrodnicy i naukowcy założyli nową organizację - Ligę Ochrony Przyrody. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był wybitny botanik i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego - profesor Władysław Szafer. Za swoje zasługi organizacja została odznaczona orderem "Polonia Restituta".9 stycznia 1928 roku - odbył się pierwszy zjazd Ligi Ochrony Przyrody. W 2011 roku obchodzimy już osiemdziesiątą trzecią rocznicę tego wydarzenia.

Celem Ligi są społeczne działania na rzecz środowiska naturalnego, upowszechnianie wiedzy o jego ochronie oraz działania na rzecz  kultury i etyki ekologicznej. LOP prowadzi ożywioną działalność wśród dzieci i młodzieży organizując obozy, rajdy, konkursy czy zielone szkoły. Opracowuje również raporty, ekspertyzy i opinie, współpracuje z władzami rządowymi i samorządowymi. Dzięki staraniom LOP powstał resort środowiska. Liga ma także udział w opracowaniu przez Rząd RP zasad polityki ekologicznej państwa.

Liga Ochrony Przyrody współpracuje też z licznymi krajowymi i międzynarodowymi organizacjami ekologicznymi. Jest członkiem założycielem Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), prowadzi również Europejskie Centrum Ekologiczne, które jest inicjatorem   i realizatorem Europejskiej Zielonej Karty (European Green Card).

Źródło: www.lop.org.pl


 

Przyroda i Ekologia

uczymy się żyć w harmonii z naturą

Ptaki zimą

Co roku, przed zimą wiele gatunków ptaków odlatuje do ciepłych krajów.
Bociany, wilgi i jaskółki udają się na daleką wędrówkę do Afryki. Szpaki i zięby spędzają zimę na zachodzie i południu Europy. Są też takie gatunki ptaków, które na zimę przylatują do nas z północy, na przykład jemiołuszka.
Ponadto zimę spędzają w naszym kraju:sójki, sikory, dzięcioły, puszczyki, sóweczki.

Niestety zima to bardzo trudny okres dla ptaków. Na dworze jest zimno, a pod okrywą śniegu ciężko znaleźć pożywienie. Dlatego aby pomóc ptakom przetrwać ten niekorzystny czas powinniśmy je dokarmiać. Najpopularniejszym sposobem dokarmiania ptaków jest budowanie dla nich karmników, w których umieszczamy pokarm i poidła z wodą. Jeżeli chcemy prawidłowo dokarmiać ptaki należy poznać ich przyzwyczajenia i przestrzegać pewnych zasad.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ PODCZAS DOKARMIANIA PTAKÓW?

  • Ptaki dokarmiamy tylko wtedy gdy zima jest śnieżna i mroźna.
  • Ptaki przyzwyczajają się do stałej dostawy pokarmu, więc jeśli już zaczynamy je dokarmiać, powinniśmy to robić regularnie przez całą zimę!
  • Karmniki należy umieszczać w miejscach zacisznych i niedostępnych dla takich drapieżników jak koty.
  • W karmniku należy utrzymywać czystość.

CZYM KARMIĆ PTAKI?

  • Dla ptaków wróblowatych (wróble, kowaliki, dzwońce) najlepszym pokarmem są ziarna zbóż i nasiona (słonecznik, siemię lniane, proso, pszenica). W sklepach zoologicznych można też kupić gotowe mieszanki takiego pokarmu.
  • Sikorkom możemy wywiesić kawałek surowej i niesolonej słoninki, jednak po 2-3 tygodniach powinniśmy ją zdjąć, gdyż zjełczała może zaszkodzić!
  • Kosy i kwiczoły bardzo chętnie zjedzą daktyle, rodzynki, pokrojone w cząstki jabłka lub rozłupane orzechy włoskie.
  • Ptakom wodnym najlepiej podawać surowe lub gotowane (bez soli!) warzywa, a także takie produkty jak ziarna, kasze, płatki owsiane.
  • Nie zapominajmy o wodzie! Szczególnie przy mroźnej pogodzie ważne jest umieszczenie pojemników z wodą, którą ptaki będą pić.
  • Naturalnym pokarmem dla ptaków są owoce i nasiona roślin, dlatego w miarę możliwości możemy z myślą o ptakach sadzić w naszych ogródkach takie rośliny jak jarzębina, kalina, głóg, dzika róża, czarny bez i inne. Nie ścinajmy kwiatów, bo pozostawione na nich nasiona są chętnie zjadane przez naszych skrzydlatych przyjaciół.

Ptaki zimą

Sprawdź, ile zapamiętałeś

 

  1. Które ptaki odlatują do ciepłych krajów?
  2. Dlaczego ptaki odlatują do ciepłych krajów?
  3. Kiedy odlatują? Kiedy wracają?
  4. Które ptaki zostają w naszym kraju na zimę?
  5. W jaki sposób możemy pomóc ptakom w przetrwaniu zimy?
  6. Czym karmimy ptaki?
  7. Co jeszcze, oprócz pokarmu, powinniśmy zapewnić ptakom podczas mrozów?
  8. O czym powinniśmy pamiętać przy budowaniu karmnika dla ptaków?


Boże Narodzenie

25-26 grudnia

Tyle radości w świętach

Czy można znalezć radość
w płatkach spadającego śniegu,
w zielonych igłach choinki,
w bombkach,które dumnie świecą
na jej srebrzystych listkach?
Czy można odnalezć radość
w kawałku śledzia wigilijnego,
w opłatku łamanym co roku z rodziną,
w ich uśmiechniętych twarzach?

Można.....oni są wszystkim.
To dla nich ta choinka,
opłatek,śledz....
To dla nich sypie śnieg.

A dla mnie nie ważne są prezenty,
z którymi dzieci kojarzą święta,
dla mnie najważniejsze jest to...
że mam z kim je spędzać




Niech się spełnią Bożonarodzeniowe życzenia,
te trudne i łatwe do spełnienia.
Niech się spełnią te duże i małe,
mówione głośno lub niemówione wcale

 

 

 

"Wiersz starościwcki"

Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
W Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
By wszystko się nam rozplątało,
Węzły, konflikty, powikłania.
Oby się wszystkie trudne sprawy
Porozkręcały jak supełki,
Własne ambicje i urazy
Zaczęły śmieszyć jak kukiełki.
Oby w nas paskudne jędze
Pozamieniały się w owieczki,
A w oczach mądre łzy stanęły
Jak na choince barwnej świeczki.
Niech anioł podrze każdy dramat
Aż do rozdziału ostatniego,
I niech nastraszy każdy smutek,
Tak jak goryla niemądrego.
Aby wątpiący się rozpłakał
Na cud czekając w swej kolejce,
      A Matka Boska - cichych, ufnych -                                                                                                                            

Na zawsze wzięła w swoje ręce

ks. Twardowski

 

 

 

 

Wigilia w lesie
L. Staff

I drzewa mają swą wigilię...
W najkrótszy dzień Bożego roku,
Gdy błękitnieje śnieg o zmroku:
W okiściach, jak olbrzymie lilie,
Białe smereczki, sosny, jodły,
Z zapartym tchem wsłuchane w ciszę,
Snują zadumy jakieś mnisze
Rozpamiętując święte modły.
Las niemy jest jak tajemnica,
Milczący jak oczekiwanie,
Bo coś się dzieje, coś się stanie,
Coś wyśni się, wyjawi lica.
Chat izbom posłał las choinki,
Któż jemu w darze dziw przyniesie
Śnieg jeno spadł na drzewa w lesie,
Dłoniom gałęzi w upominki.
Las drży w napięciu i nadziei,
Niekiedy srebrne sfruną puchy
I polatują jak snu duchy...
Wtem bić przestało serce kniei,
Bo z pierwszą gwiazdą niebo rozłogów,
A z gęstwiny, rozgarniając zieleń,
Wynurza głowę pyszny jeleń
Z świeczkami na rosochach rogów...


Wesołych Świąt!!!

 

 


UWAGA!

Akcja! 

Możesz pomóc w dokarmianiu psów z polskich schronisk!!!

Wystarczy,że wejdziesz na stronę: www.szerlok.pl/nakarm_psa

Karmię psa z Szerlokiem
Darmowe Ogłoszenia

Następnie klikasz "WYBIERZ PIESKA"

Z listy wybierasz psa, którego chcesz nakarmić i na jego stronie wybierasz "NAKARM PIESKA".

Pamiętaj! Raz dziennie możesz nakarmić jednego psa. Warto więc odwiedzać stronę codziennie. Na stronie można sprawdzić, które pieski dostały najmniej kliknięć i wspomóc je swoim głosem. 

Poleć akcję znajomym, aby żaden pies nie był głodny tej zimy!!!


Andrzejki

Andrzejki (znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki) – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego.

 

Pełen czarów andrzejkowy wieczór zdarza się tylko raz w roku. Wigilia św. Andrzeja to czas magiczny. Jak mówi stare, polskie przysłowie - " Na świętego Andrzeja, błyska pannom nadzieja". Spotkaj się ze znajomymi i ... bawcie dobrze się!

  Dawniej wierzono, że dzień poprzedzający ważne wydarzenie - tzw.wigilia - to dzień magiczny. Stąd świętojańskie zabawy w przeddzień imienin Jana i wróżby  przed imieninami Andrzeja. Tuż po andrzejkach zaczyna się okres oczekiwania na ważne i pełne tajemnic misterium Bożego Narodzenia. To zatem przed adwentem ostatni dzień na wesołą zabawę!
 
     Krok po kroku do ślubu.

 Najwięcej wróżb andrzejkowych dotyczy zamążpójścia. Dawniej uważano bowiem, że św. Andrzej (ucieleśnienie męskości) był patronem panien. Panowie natomiast powinni zgodnie z tradycją spotykać się w wigilię imienin Katarzyny. Ale przyjęło się,że 29 listopada wróżyć mogą sobie wszyscy!

" Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju,
wolę swoją okaż, najmilszego pokaż ... "


  Zacznijcie od ustawiania butów  po jednym z pary) w szeregu, w kierunku drzwi - właściciel butów, które jako pierwsze dotkną progu, już niedługo zmieni stan cywilny! Podczas wróżby buty powinny stykać się noskami i piętami. Ustawiajcie je w kierunku drzwi wejściowych.

 
    
Kto komu jest pisany?
 Płomień - dawniej otaczany czcią - wykorzystuje się w magii do dziś. Nic dziwnego, że jest elementem nieodzownym także podczas wróżb andrzejkowych. Można np. zapalić równej długości świece - każdy swoją. Pierwsza, która zgaśnie, wskaże tego, kto pierwszy stanie przed ołtarzem. Możesz też sprawdzić, kto jest ci pisany. Nalej do miski wody, a następnie włóż pływające, zapalone świeczki. Oznacz je imionami różnych chłopaków, którymi jesteś zainteresowana lub wybierz świeczki różnokolorowe, by wróżący wiedzieli, do kogo każda z nich należy. Włóż też świeczkę, która będzie symbolizowała ciebie i obserwuj, która z "męskich" świeczek zbliży się do twojej. To zabawa również dla większej liczby osób - niech każdy włoży swoją świeczkę do wody: właścicieli tych, które się ze sobą zderzą, połączy coś więcej niż zwykła znajomość.

 
    
Miłość niejedno ma imię.
 Wytnij z papieru serce i napisz na nim imiona mężczyzn, na których ci najbardziej zależy. Następnie odwróć kartkę na drugą stronę i wbij szpilkę. W ten sposób poznasz imię swojego wybranka!   Bawić się mogą w taki sam sposób panowie, którzy na identycznym sercu powinni wpisać imiona kobiet.

 
    
Jaką podjąć decyzję?
 We wróżbach znajdziesz odpowiedż na pytania dotyczące nie tylko miłości. Jeżeli masz problem z podjęciem decyzji, wybierz przedmioty symbolizujące zadania, które ewentualnie cię czekają, np. pieniążek (bierzesz kredyt na mieszkanie) lub klucz (zostajesz w dotychczasowym)i ukryj je pod filiżankami odwróconymi do góry dnem. Zamień je kilka razy miejscami, a następnie odkryj jedną z filiżanek, a poznasz odpowiedź.

 
   Mały leksykon woskowych symboli.
 
    Figury utworzone przez lany na wodę wosk ,można różnie interpretować. Ale pamiętaj, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim okazja do spotkań towarzyskich i świetna zabawa!
Roztopiony wosk lub stearynę wlej przez klucz z dużym otworem do miski z zimną wodą.Gdy ostygnie, umieść go pomiędzy lampą a ścianą, tak by na ścianie widoczny był jego cień. Do tej wróżby przydaje się bogata wyobraźnia.
 
   ... But ...
 Oznacza przygody, wyzwania, a także karierę zawodową. To też zapowiedź dużych pieniędzy.
   ... Koło ...
 To zapowiedź szczęścia, ale też przypływu gotówki lub realizacji matrymonialnych planów.
   ... Korona ...
 Pisany jest ci sukces! Pamiętaj, że często łączy się on z większą odpowiedzialnością.
   ... Drzewo ...
 Zapowiada spokój i brak zmian. Oznacza też stabilizację finansową.
   ... Chmura ...
 Wróży sukces i zmiany - niekoniecznie oczekiwane.
   ... Serce ...
 Czeka cię rok udany, ale pełen przygód, także miłosnych, bądź więc ostrożna.
   ... Owoc ...
 Jabłko to ostrzeżenie:rozważnie podejmuj decyzje. A ten rok to czas zmian także w życiu osobistym.
   ... Ryba ...
 
Oznacza rozwój. Może warto zapisać się na kursy dokształcające?
   ... Gwiazda ...
 Przed tobą wiele wyzwań. Będzie trudno, ale jeżeli przyłożysz się do pracy, wygrasz!


 Życzę samych pomyślnych wróżb i spełnionych nadziei.

 


UWAGA!!!

SZKOLNE KOŁO LIGI OCHRONY PRZYRODY WSPÓLNIE ZE SZKOLNYM KLUBEM WOLONTARIUSZA

OGŁASZA  MIKOŁAJKOWĄ AKCJĘ 

PACZKA DLA ZWIERZACZKA”,

W RAMACH KTÓREJ DO KOŃCA LISTOPADA ZBIERANA BĘDZIE KARMA DLA ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA W ŻARACH. CAŁĄ ZEBRANĄ PRZEZ KLASĘ KARMĘ NALEŻY PRZEKAZAĆ  DO  PANI M. SZAJNY                              

 PRZEDSTAWICIELE KLASY, KTÓRA ZBIERZE NAJWIĘKSZĄ ILOŚĆ KARMY WEZMĄ UDZIAŁ W PRZEKAZANIU KARMY DO SCHRONISKA, A KLASA OTRZYMA NAGRODĘ.


 

UWAGA!!!

SZKOLNE KOŁO LIGI OCHRONY PRZYRODY WSPÓLNIE ZE SZKOLNYM KOŁEM KLUBU WIEWÓRKA OGŁASZA KONKURS PLASTYCZNY  POD TYTUŁEM

LAS WIDZIANY OKIEM SOWY

PRACE KONKURSOWE, WYKONANE DOWOLNĄ TECHNIKĄ I W DOWOLNYM FORMACIE NALEŻY SKŁADAĆ DO KOŃCA LISTOPADA U OPIEKUNA SK LOP  PANI M. SZAJNY LUB OPEKUNA KLUBU WIEWIÓRKA  PANI A. RUBCZYŃSKIEJ NAJPIĘKNIEJSZE PRACE ZOSTANĄ NAGRODZONE  I ZAPREZENTOWANE NA SZKOLNEJ WYSTAWIE


 

"Prawdziwe poznanie przyrody kraju rodzinnego prowadzi do jego umiłowania,

a miłość ziemi ojczystej jest fundamentem patriotyzmu."

Władysław Szafer

 11 LISTOPADA

 

Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe, obchodzone "dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego" w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989. Jest dniem wolnym od pracy.

 

Animowana historia Polski

 


 

  

EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU 

16-22 WRZEŚNIA

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

22 WRZEŚNIA

 

Aby chronić środowisko naturalne wybieraj ekologiczne środki transportu!

Podróżuj komunikacją miejską, rowerem lub na pieszo. Dzięki temu przyczynisz się do zmniejszenia ilości emitowanych spalin, które zawierają szkodliwe substancje.

 

Oto kilka rymowanek zachęcających do czynnego uczestnictwa   w akcji:

Dwudziestego drugiego września wstaw samochód do garażu,

wsiądź na rower, dodaj gazu!!!

 

Dla zdrowia i urody zostawcie

dziś w garażu swoje samochody.

Wsiądżcie na rowery lub przyjdźcie piechotą

i do swojej pracy zabierzcie się z ochotą!!!

 

Motocykle, samochody dziś zupełnie wyszły z mody.

Dzisiaj hitem są rowery, marszobiegi i spacery!!!

 

By choć trochę czyściejszy i zdrowszy był nasz świat,

niech zostanie w garażu mercedes oraz fiat!!!

 


Patronem akcji jest:

 


 

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2010

17-19 września

 

Jak dbać o środowisko naturalne? Odpowiedź znajdziesz w filmikach poniżej.;)

 

 

Chcesz wiedzieć więcej na temat akcji? Wejdź na stronę www.naszaziemia.pl


Organizatorami akcji są:                                                                    

 

powered by voytek


Tę stronę odwiedziło :

statystyki www

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Lipinkach Łużyckich
    Zespół Szkolno - Przedszkolny w Lipinkach Łużyckich, ul. Szkolna 7
    68-213 Lipinki Łużyckie

    Przedszkole
    ul. Główna 31a
    68-213 Lipinki Łużyckie
    tel. 68 3752061
  • 068/3752085

Galeria zdjęć