REGULAMIN UCZESTNICTWA W PROJEKCIE
„ Przyszłość jest nasza - dodatkowe zajęcia wyrównawcze, rozwijające i terapeutyczne
dla uczniów Szkoły Podstawowej w Lipinkach Łużyckich”
I. Postanowienia ogólne
§ 1
1. Niniejszy regulamin określa zasady rekrutacji oraz uczestnictwa w projekcie „ Przyszłość jest nasza - dodatkowe zajęcia wyrównawcze, rozwijające i terapeutyczne dla uczniów Szkoły Podstawowej w Lipinkach Łużyckich”
2. Realizatorem projektu jest Gmina Lipinki Łużyckie.
3. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejska ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Budżetu Państwa w ramach Priorytetu IX, Działania 9.1, Poddziałania 9.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na podstawie zawartej umowy nr …......... pomiędzy Samorządem Województwa Lubuskiego a Gminą Lipinki Łużyckie.
4. Okres realizacji projektu dotyczy okresu od 01.09.2012 r. do 31.12.2013 r.
5. Biuro projektu mieści się w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipinkach Łużyckich ul. Szkolna 7 68-213 Lipinki Łużyckie.
6. Udział we wszystkich formach wsparcia realizowanych w ramach projektu jest dobrowolny i bezpłatny.
7. Uczestnikami projektu mogą zostać uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wł. Szafera, zwanej dalej SP.
8. Realizacja w ramach projektu zadań:
jest ukierunkowana na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Wł. Szafera w Lipinkach Łużyckich.
9. Celem ogólnym projektu jest stworzenie warunków i pomoc we wszechstronnym rozwoju każdego ucznia, dla ułatwienia startu w przyszłość i odnalezienia się we współczesnym świecie oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy rodzicami uczniów a szkołą.
10. Celami szczegółowymi są:
- poprawa sytuacji edukacyjnej uczniów, zarówno w wymiarze indywidualnym jak i środowiskowym poprzez korzystanie z różnorodnych zajęć, które służyć będą wszechstronnemu rozwojowi, uzupełnianiu wiedzy, rozwijaniu zainteresowań i kompetencji kluczowych oraz kształtowaniu postaw i umiejętności niezbędnych do kontynuowania nauki na wyższych szczeblach edukacji szkolnej,
- zmniejszanie różnic w dostępie do edukacji wynikającej z trudnej sytuacji materialnej uczniów,
- przeciwdziałanie bezradności społecznej,
- zaspakajanie potrzeb spędzania wolnego czasu,
- sprawniejsze posługiwanie się w języku ojczystym i językach obcych,
- rozwijanie zainteresowań matematyczno- przyrodniczych,
- wykorzystanie wiedzy informatycznej w praktyce,
- rozwijanie talentów i zainteresowań artystycznych,
- wzmocnienie pozytywnego wizerunku szkoły,
- promocja uczniów zdolnych.
II. Zasady rekrutacji
§ 2
1. Rekrutację przeprowadza koordynator projektu pełniący nadzór nad czynnościami administracyjnymi w szkole przy współudziale członków Zespołu Projektowego.
2. Rekrutacja do projektu będzie się odbywała poprzez przekazanie informacji o planowanych działaniach uczniom i ich rodzicom na zebraniach w szkole i na godzinach wychowawczych oraz na tablicy ogłoszeń w szkole, stronie internetowej Szkoły.
3. Rekrutacja do projektu będzie odbywać się we wrześniu 2012 r. oraz we wrześniu 2013 r.
4. Dostęp do projektu jest otwarty dla każdego ucznia szkoły, zainteresowanego udziałem w projekcie.
5. Rekrutacja ma charakter otwarty i jawny, przebiega z zachowaniem zasady równości szans ( w tym płci).
7. Zgłoszenia uczniów, chętnych do udziału w projekcie będą przyjmowane w sekretariacie szkoły oraz u koordynatora pełniącego nadzór nad czynnościami administracyjnymi w szkole. Dopuszcza się zgłoszenie 1 osoby do więcej niż 1 grupy zajęć.
8. Warunkiem uczestnictwa w projekcie ucznia jest podpisania przez jego przedstawiciela ustawowego (rodzica/opiekuna prawnego) w jego imieniu i na jego rzecz wszystkich niezbędnych do realizacji projektu dokumentów.
9. Odmowa podpisania przez przedstawiciela ustawowego ucznia Deklaracji uczestnictwa w projekcie wraz z załącznikami będzie równoznaczna z rezygnacją z udziału dziecka w projekcie.
III. Zasady organizacji oraz uczestnictwa w projekcie
§ 3
1. Dla uczestników projektu przeprowadzone zostaną w okresie 15.09.2012r.- 31.12.2012r. zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, koła zainteresowań, warsztaty psychoedukacyjne. W ramach zajęć dodatkowych przewidziane są wycieczki dydaktyczne.
2. Dla uczniów Szkoły Podstawowej w Lipinkach Łużyckich w ramach Projektu przewiduje się wsparcie poprzez uczestnictwo w następujących zajęciach pozalekcyjnych:
3. Zajęcia prowadzone będą poza zajęciami szkolnymi zgodnie z programem i harmonogramem zajęć.
IV. Uczestnictwo w projekcie
§ 4
1. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny i współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2. Dostęp do zajęć w ramach zajęć jest otwarty, tj. każdy uczeń SP w Lipinkach Łużyckich może brać udział w zajęciach po spełnieniu kryteriów rekrutacji.
3. Zajęcia w projekcie mają charakter ciągły, odbywają się zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym przez koordynatora projektu. Harmonogram zajęć jest dostępny na tablicy informacyjnej oraz stronie internetowej szkoły.
4. Uczestnik projektu zobowiązany jest do uczestnictwa we wszystkich zajęciach w czasie trwania projektu, do których zostanie zakwalifikowany.
5. Obecność uczestnika sprawdzana będzie na każdych zajęciach przez nauczyciela prowadzącego.
6. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w projekcie, uczestnik projektu ma obowiązek przedstawić pisemne powody rezygnacji.
7. Uczestnicy Projektu podlegają procesowi monitoringu i ewaluacji i są zobowiązani do udzielania informacji na temat realizacji Projektu osobom i instytucjom zewnętrznym upoważnionym do przeprowadzenia kontroli Projektu.
V. Postanowienia końcowe
§ 5
1. Regulamin wchodzi w życie z dniem 03.09.2012 i może ulec zmianie.
2. Regulamin i ewentualne jego zmiany odbywać będą się poprzez publikacje na stronie internetowej szkoły.
3. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem zastosowanie mają odpowiednie dokumenty programowe oraz zasady regulujące wdrażanie Projektu Operacyjnego Kapitał Ludzki , a także odpowiednie akty prawa krajowego i Unii Europejskiej.